UKÜ ECZACILIK FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİNDEN ECZACILARA KONFERANS Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Özdemir, UKÜ ile Sandoz İlaç Firması arasında yapılan anlaşma gereği 2016 yılı boyunca Türkiye’nin 8 ilinde konferans verdi.

İzmir, Adana, Gaziantep, Kayseri, Konya, Antalya, Samsun ve Mersin’de konferanslar veren Prof. Dr. Özdemir, konuşmalarında ilaçta kalite, etkililik ve güvenlik konularını ele aldığını belirtti.

“Artıl eczacıların işlevi değişiyor”

Katıldığı konferanslarda günümüz dünyasında her alanda değişimin olduğuna değinen Prof. Dr. Osman Özdemir, eczacılık alanında da değişimlerin olduğunu ve artıl eczacıların işlevinin değiştiğini belirtti. İlaç otoritesinin ilaçta gerek orjinallik gerekse jenerik ilaç arasında kalite kabul etmediğini ifade eden Prof. Dr. Özdemir, her üretimin izlenmesinin ise özellikle eczacı tarafından yapılması gerektiğini vurguladı.

İlaçta etkililikten bahseden Eczacılık Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Özdemir, ilaçların doktor tarafından reçetelendikten sonra hasta tarafından kullanılmasının da hekim ve eczacı tarafından izlenmesinin önemini anlattı. Özdemir, “Çünkü ilaçta etkiliğinin izlenmesi ilaç otoritesi de istiyor. Bunun nedeni de ilaç etkisizse bu imalata yönelik bir hataysa bu durumun düzeltilmesi gerekiyor.” dedi.

“İlaçların yararlı etkilerinin yanı sıra zararlı etkileri de var”

İlaçların yararlı etkilerinin yanı sıra zararlı etkilere de sahip olduğunu belirten Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Özdemir, hekimin ilaç yazarken hastaya fayda ve zararını göz önünde bulundurarak yazdığını ifade etti. Buna dikkat edilmeden ilaç reçetelendirilmesinde ilaçların tedavi dozlarında istenmeyen etkiler olabileceğinin altını çizen Prof. Dr. Özdemir,  “Böyle bir durumla karşılaşıldığında Farmakovijilans Derneği’ne ve ilgili firmaya bildirilmelidir. Hekim, Eczacı, Diş Hekimi ve Hemşireler bunları yapmakla yükümlüdürler.” dedi.

Haber: Himmet KAZAN