UKÜ ÖĞRETİM ÜYESİ ENERJİ TASARRUFUNA VURGU YAPTIUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Mühendislik Fakültesi, Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Neyre Tekbıyık Ersoy “Enerji Tasarrufu Haftası” ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Enerji tasarrufu haftasının her yıl, Ocak ayının ikinci haftasında kutlandığını belirten Yrd. Doç. Dr. Neyre Tekbıyık Ersoy, bu hafta boyunca yapılan etkinliklerin halkın enerji tasarrufu konusunda bilinçlendirilmesini hedeflediğini aktardı. Ersoy, enerji tasarrufunun bir tercihten çok gereklilik olduğuna vurgu yaparak, günümüzde bir ülkenin gelişmişlik düzeyinin ne kadar az enerji harcayarak ne kadar çok ürettiğiyle, yani düşük enerji yoğunluğu ile ölçüldüğünü söyledi. Enerji yoğunluğunun Gayri Safi Yurtiçi Hasıla başına tüketilen birincil enerji miktarını temsil ettiği bilgisini paylaşan Öğretim Üyesi Ersoy, “Enerji yoğunluğumuzun başka bir ülkeye kıyasla yüksek olması, bizim o ülkeye göre daha pahalı yaşadığımız ve daha pahalı ürettiğimiz anlamına gelmektedir.” dedi.

Kuzey Kıbrıs’ın enerji ihtiyacının gün geçtikçe arttığının altını çizen Yrd. Doç. Dr. Neyre Tekbıyık Ersoy, bu artışın sebeplerinin artan nüfus ve sanayileşme olarak değerlendirilebileceğini kaydetti. Öğretim Üyesi Ersoy, enerji tüketiminin yüksek olduğu bir ortamda, etkin bir şekilde uygulanan enerji tasarrufunun enerji yoğunluğunun azalmasını sağlayarak, yalnızca tüketicilere değil, üreticilere da katkı sağlayacağını vurguladı. Bunun sebebini ise artan enerji ihtiyacının karşılanabilmesi için gerekli yeni yatırımların, enerji tasarrufu sayesinde gereksiz hale gelmesi olarak açıklayan Yrd. Doç. Dr. Ersoy, “Toplam tüketim miktarındaki belirli bir düşüş, var olan sistemin yeterli olmasını sağlayacaktır. Bu da kapasite artırımına yönelik yeni yatırımları nispeten gereksiz kılacaktır.” dedi.

Isıtma ve soğutmada enerji tasarrufu yapabilmek için dikkat edilmesi gereken şeyler olduğunu aktaran Ersoy, enerji tasarrufu sağlanması için; çatı ve duvar izolasyonu yapılması, pencerelerde çift cam tercih edilmesi, kapı ve pencerelerdeki ısı kayıplarını önlemek için yalıtım süngeri, plastik bant veya conta kullanılması, geceleri perdeler/panjurların kapalı tutulması, kışın gündüzleri sadece güneş ışığını direkt alan taraftaki perdeler/panjurların açık tutulması, yazın ise, bu perdeler/panjurların kapalı tutulması, mekân uzun süre kullanılmadığında klimanın kapatılması gerektiğine vurgu yaptı.

Elektrikte ve ulaşımda enerji tasarrufu için yapılması gerekenlere de değinen Mühendislik Fakültesi, Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Neyre Tekbıyık Ersoy, elektrikte enerji tasarrufu için enerji tasarruf lambalarının, normal lambalara göre yüzde 80’e kadar daha az enerji tükettiğini, eski lambaların bu tür lambalarla değiştirilmesi ve aydınlatma armatürlerinin de ışıktan en fazla faydalanacak şekilde yerleştirilmesi gerektiğini söyledi. Ulaşımda enerji tasarrufunun sağlanmasının gerekliliğinin de altını çizen Ersoy, “Hız limitlerine uyulmalı ve yakıt tüketimi azaltılmalı, ani fren ve gaz kullanımlarından kaçınılmalı, sürüş esnasında camlar kapalı tutulmalı ve kısa mesafelerde, araç kullanımı yerine, toplu taşıma araçları, bisiklet veya yürüyüş tercih edilmelidir.” dedi.

Haber: Mine Özlem GÜNDÜZ