UKÜ’DE “GELECEĞİNİ ŞİMDİ YÖNET” SEMİNERİUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ)’nde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü ve İşletme Kulübü tarafından “Geleceğini Şimdi Yönet” konulu seminer düzenlendi.

Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminere Habitat Derneği Başkan Yardımcısı Kazım Hasırcı, “Geleceğini Şimdi Yönet” Proje Koordinatörü Uğurcan Top ve Global Danışman Dr. Murat Ayaz konuşmacı olarak katıldı.

Hasırcı: Dernek olarak misyonumuz bireylere yerel düzeyde destek olmak

Seminerin açış konuşmasını Habitat Derneği Başkan Yardımcısı Kazım Hasırcı yaptı. Konuşmasına Habitat Derneği hakkında bilgi vererek başlayan Hasırcı, bu derneğin 20 yıl önce kurulan bir dernek olduğunu ve köklerinin 1992 yılında Rio’da yapılan Habitat-1 Zirvesi’ne dayandığını ifade etti. Bu zirvede ilk defa “Sürdürülebilir Kalkınma” adlı bir projenin ortaya çıktığını dile getiren Kazım Hasırcı, bu projenin asıl amacının çevreye zarar vermeden kalkınma olduğunu vurguladı. Habitat-1 Zirvesi’nde alınan kararların uluslararası düzeyde uygulandığının altını çizen Hasırcı, 1996 yılında İstanbul’da Habitat-2 Zirvesi ile birlikte bu kararların yerel düzeye indirilmesinin uygun görüldüğünü ve bununla birlikte Yerel Gündem Kararları’nın ortaya çıktığını söyledi. Habitat Derneği’nin Habitat-2 Zirvesi sonrasında kurulan bir dernek olduğunu aktaran Kazım Hasırcı, derneğin misyonunun yerel düzeyde gençlerin, kadınların ve engelli bireylerin karar alma süreçlerine destek olmak olduğunu ifade etti. Habitat Derneği olarak yaptıkları çalışmalardan bahseden Hasırcı, konuşmasını geleceğin şimdiden nasıl yönetilebileceğini de aktardığı etkileşimli soru- cevaplı sohbetle sonlandırdı.

UKÜ’DE “GELECEĞİNİ ŞİMDİ YÖNET” SEMİNERİTop: Geleceğin lideriyiz, bugünün de ortağıyız

“Geleceğini Şimdi Yönet” Proje Koordinatörü Uğurcan Top, Habitat ailesine 2011 yılında üniversite öğrencisiyken katıldığını söyledi. Geleceğini Şimdi Yönet Projesi’nin koordinatörlüğünü yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Top, projenin ve Habitat Derneği’nin “Geleceğin lideriyiz, bugünün de ortağıyız” sloganıyla sürdürüldüğünü vurguladı. Geleceği şimdiden yönetmenin finansal ve eğitim açısından mümkün olduğuna değinen Uğurcan Top, yalnızca geçmişe ve geleceğe gidilemeyeceğini fakat bunun için de çalışmalar yürütüldüğünü kaydetti.

Ayaz: Bir kurum müşterilerin beklentileri doğrultusunda hareket etmeli

Global Danışman Dr. Murat Ayaz, Uluslararası Suistimal Mücadele Derneği adı altında bir derneklerinin olduğunu ifade etti. Bu derneğin Amerika’da kurulduğunu dile getiren Ayaz, kendisinin derneğin Türkiye kolunda Yönetim Kurulu Üyesi olduğunu söyledi. Ayaz, dernek kapsamında üniversitelerde ve kurullarda Suistimal Farkındalık Seminerleri düzenlediklerinin altını çizdi. Konuşmasını “geleceği şimdiden yönetme” konusu içerisinde sürdüren Dr. Ayaz, Uluslararası Suistimal Mücadele Derneği olarak kurumlara ve bireylere finansal geleceği inşa etme konusunda yardım ettiklerini aktardı. Dernek çerçevesinde 40 ülkede yaklaşık 17 bin çalışanlarının olduğunu ifade eden Murat Ayaz, derneğin en önemli özelliğini Kredi Bürosu’na sahip olunması olarak açıkladı. Global Danışman Dr. Murat Ayaz, bir kurum için en önemli şeylerden birinin müşterilerinin beklentilerini anlayıp bu doğrultuda çözümler üretmek olduğunu da vurguladı.

Haber-Fotoğraflar: Candan MERT