UKÜ’DE RPD ÇALIŞMALARI PANELİ GERÇEKLEŞTİRİLDİUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ)’nde “Okullarda Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Uygulamaları ve Kıbrıs Türk PDR Derneği’nin Tarihsel Gelişimi ve Uygulamaları” konulu panel düzenlendi.

Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panelin moderatörlüğünü UKÜ RPD Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gürcan Seçim yaptı. Panelde Kıbrıs Türk PDR Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yağmur Çerkez, Psikolojik Danışman ve Kıbrıs Türk PDR Derneği Başkan Yardımcısı Aysel Çeliktaşlılar, Psikolojik Danışman ve Kıbrıs Türk PDR Derneği Genel Sekreteri Seyran Uysal Borucu konuşmacı olarak yer aldı.

Panelin açış konuşmasını UKÜ RPD Kulübü Akademik Danışmanı ve Öğretim Görevlisi Şerife Özbiler gerçekleştirdi. Özbiler bu etkinliğin UKÜ RPD Kulübü olarak bu yıl düzenledikleri ilk etkinlik olduğunu ifade ederek, Kıbrıs Türk PDR Derneği ile işbirliğinden ötürü UKÜ adına memnuniyet duyduğunu söyledi.  Özbiler, bu etkinliğin UKÜ öğrencilerinin okullarda yürütülen Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik uygulamalarını yakından tanımalarına imkan sağlayacağını vurguladı.

UKÜ’DE RPD ÇALIŞMALARI PANELİ GERÇEKLEŞTİRİLDİKıbrıs Türk PDR Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yağmur Çerkez, Derneğin 1978 yılında Nejla Oktay önderliğinde Lefkoşa’da kurulduğunu ifade ederek derneğin amaçlarını; PDR alanında çalışanlar arasında birlik, beraberlik ve mesleki dayanışmayı geliştirerek PDR’nin Kıbrıs’ta gelişimini sağlamak, meslek üyelerinin haklarını koruma amaçlı çalışmalar yapmak şeklinde sıraladı. Bir süre önce Girne Dağyolu’nda meydana gelen kazaya da değinen Yrd. Doç. Dr. Yağmur Çerkez, “Geçtiğimiz yıllarda ‘Okullarda İntihar ve Yasla Baş Etme’ konulu konferansımız oldu. Dağyolu’ndaki kazadan sonra bu konuda elimizde bulunan kaynakları tüm rehber hocalarımıza gönderdik ki öğrencilerimize sağlıklı bir şekilde aktarabilsinler.” dedi.

Borucu: Okullardaki rehberlik servislerine ihtiyaç var

Kıbrıs Türk PDR Derneği Genel Sekreteri Seyran Borucu, daha önceki yıllara göre rehberlik servislerinin geliştiğini fakat ilkokullarda önemli derecede eksiğin olduğunu ifade etti. Okul, öğrenciler ve veliler tarafından rehberlik servislerinin önemine değinen Borucu,  okullarda bu servislere ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Kıbrıs Türk PDR Derneği Başkan Yardımcısı Aysel Çeliktaşlılar, ortaokula yeni başlayan öğrenciler için rehberlik servisini tanıtma, okula alıştırma gibi konularda öğrencilere yardımcı olmaya çalıştıklarını fakat ilkokullarda rehberlik servisinin olmamasından dolayı bu konuda biraz zorlandıklarını dile getirdi. Ortaokul öğrencileri için üzerinde durdukları belli başlı konular olduğunu aktaran Çeliktaşlılar, bunlardan en önemlisinin ergenlik dönemindeki özbakım olduğunu söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Gürcan Seçim ise, UKÜ’nün RPD lisans programının eklenen uygulamalı derslerle geliştirildiği müjdesini vererek, “Uzman eğitim kadromuzla gelişmeye devam edeceğiz.” dedi.

Haber-Fotoğraflar: Candan MERT