UKÜ’DE “KIBRIS MESELESİ VE KIBRIS MÜZAKERELERİ”Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ)’nde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından “Kıbrıs Meselesi ve Kıbrıs Müzakereleri” konulu konferans düzenlendi.

Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Danışmanı ve eski başkanlardan Glafkos Klerides’in kızı Katie Klerides konuşmacı olarak katıldı.

“Bugün iki liderin de çözüm için kararlı olduklarını görüyorum”

Kıbrıs Meselesi ve Kıbrıs Müzakerelerini konuşan Klerides, Kıbrıs sorununun Kıbrıs’ın Kuzey ve  Güney kesiminde farklı farklı anlatıldığını söyledi. Sorunun çözülmesi için her iki tarafın da birbirlerinin endişelerini görmeye çalışmasının önemine değinen Katie Klerides, “Kıbrıs’ta bir çözüme ulaşabilmek için iki taraftan da tavizler verilmesi lazım. Bunun anlamı her iki tarafın da tüm taleplerinin yerine gelemeyecek olmasıdır.” dedi. Katie Klerides, ayrıca bugün her iki liderin de iki toplumlu, iki bölgeli federal bir yapıda çözüme ulaşma konusunda kararlı olduklarını gördüğünü söyledi. KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın konfederasyon veya iki ayrı devlet istediği için geçmişte federal bir çatı altında çözüme ulaşılamadığını savunan Klerides, Akıncı ve Anastasiadis’in de bugün aynı hedef doğrultusunda hareket etmekte olduğunu anlattı.

UKÜ’DE “KIBRIS MESELESİ VE KIBRIS MÜZAKERELERİ”“İki halkın birlikte yaşamasını sağlayacak en güçlü unsur sevgidir”

Adanın güneyinde bulunan gaz yataklarından çıkarılacak gazın Türkiye üzerinden AB ülkelerine nakil edilmesinin kabul gören en karlı yöntem olduğunu dile getiren Katie Klerides, çözümün doğal gaz zenginliklerinden azami şekilde faydalanılabilmesi açısından gerekli olduğunu da belirtti. Klerides, Kıbrıs’ta bir tarafın kendisini mağdur, karşı tarafı da suçlu olarak göstermeye çalıştığını; bu yaklaşımların her iki taraftaki medya tarafından da destek gördüğünü kaydetti. İki halktaki farklılıkların kalıcı bir çözüme engel olabileceği endişesiyle ilgili olarak ise Klerides, farklılıkların birlikte yaşamaya engel olmaması, aksine birer zenginlik olarak görülmesi gerektiğini, coğrafik olarak adaya duyulan sevginin iki halkın birlikte yaşamasını sağlayacak en güçlü unsur olduğunu söyledi.

UKÜ’DE “KIBRIS MESELESİ VE KIBRIS MÜZAKERELERİ”“Erdoğan’ın çözüme destek vermesini bekliyorum”

Katie Klerides, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la ilgili bir soru üzerine Erdoğan’ın içte ve dışta pek çok sorunla yüz yüze olduğunu fakat Kıbrıs sorununun bunların arasında en kolay çözülebilecek problem olduğunu savundu. Erdoğan’ın çözüm sürecine destek vermesini beklediğini aktaran Klerides adadaki Kıbrıslı Rumların çoğunlukta olmaları nedeniyle söz hakkının kendilerinde olması gerektiğini savunarak bunun da aşılması gereken sorunlardan biri olduğunu söyledi. Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Danışmanı Katie Klerides, Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs’taki askeri varlığının da Kıbrıslı Türklere güven verdiğini belirtti.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen “Kıbrıs Meselesi ve Kıbrıs Müzakereleri” konulu konferans Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği İlişkileri Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ercan Gündoğan’ın Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Danışmanı Katie Klerides’e teşekkür belgesi takdim etmesiyle son buldu.

Fotoğraflar: Candan MERT