UKÜ ÖĞRETİM ÜYESİ DÜNYA ŞEHİRCİLİK GÜNÜ HAKKINDA BİLGİ VERDİUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Nezih Ayıran, 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü hakkında bilgi verdi.

Dünya Şehircilik Günü’nün her yıl 30’u aşkın ülkede 8 Kasım’da kutlandığını söyleyen Nezih Ayıran, Buenos Aires Üniversitesi’nden Profesör Carlos Maria Della Paolera’nın önderliğinde 1949 yılında kurulan organizasyonun hedefinin yaşanabilir toplumlar oluşturmak için şehirciliğin önemini anımsatmak ve öne çıkarmak olduğunu belirtti. Prof. Dr. Ayıran Türkiye’de ise bu oluşumun 1976 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin öncülüğünde gerçekleştiğini dile getirdi.

Şehirciliğin öneminin modern toplumların karşılaştığı iklim değişikliği, nüfus artışı ve sürdürülebilir olmayan kentsel gelişmeler gibi sorunların artmasıyla birlikte büyüdüğünü ifade eden Ayıran,  politik ve teknik bir süreç olan şehir planlamanın, mekansal kullanım ve kentsel çevrenin tasarlanması yoluyla insan yerleşmelerinin düzgün bir şekilde gelişmesini sağlamakla yükümlü olduğunu söyledi.

Dünya Şehircilik Günü’nün dünya genelinde 67.’si, Türkiye’de ise 41.’sinin kutlanacağını anlatan Prof. Dr. Ayıran, bu özel günde mesleğin tanıtımı ve mesleğe karşı toplumsal ilginin artırılması için panel ve konferans gibi çeşitli etkinliklerin gerçekleştirildiği bilgisini paylaştı. Dekan Vekili Nezih Ayıran, bu etkinliklerin esas olarak şehir ve bölge planlamasının amacına ve gelişimine dikkat çekmek, daha kaliteli insan yerleşmelerinin oluşturulmasında planlamanın önemini vurgulamak ve şehircilik ideallerini dünya çapında öne çıkarmak için düzenlendiğini aktardı.

“Bu yılki Dünya Şehircilik Günü, özel bir anlam taşıyor”

Bu yılki Dünya Şehircilik Günü’nün Habitat III’ün de 17-20 Ekim tarihleri arasında gerçekleşmesi nedeniyle özel bir anlam taşıdığını belirten Nezih Ayıran Birleşmiş Milletler Konut ve Sürdürülebilir İnsan Yerleşmeleri Konferansı Habitat III’ün, 20 yılda bir tüm ülkelerden ilgili tarafların, yerel, bölgesel ve ulusal yetkililerin, sivil toplum kuruluşları, profesyoneller ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştiğini ifade etti. Prof. Dr. Ayıran, söz konusu konferansın önemini önümüzdeki 20 yıl için geçerli olacak “Yeni Kentsel Gündem”i belirleyecek olması şeklinde açıkladı.

“Mimari çevreler ve  tasarımlar üretecek nesiller yetiştirmekle yükümlüyüz”

Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Nezih Ayıran, insanları bilgilendirme konusunda fakülte olarak üstlerine düşen sorumluluğun farkında olduğuna dikkat çekerek, “Yeni Kentsel Gündem bağlamında daha yaşanabilir kentler oluşturmak için, insanı ön plana alan mimari çevreler ve tasarımlar üretecek yeni nesiller yetiştirmekle yükümlüyüz. Fakültemizin, diğer üniversiteler ve belediyeler gibi kamu kurumlarıyla ortak çalışmalar yapması sonucunda sürdürülebilir kentsel gelişmeye sağlayacağı katkı payı büyük olacaktır. Fakültemiz adına, 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü kutlu olsun.” dedi.

Haber: Candan MERT