UKÜ ÖĞRETİM ÜYESİ 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI DOLAYISIYLA AÇIKLAMALARDA BULUNDUUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhittin Tuş, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

“İnsan hafızası  zayıftır ve unutkanlığa yatkındır”

İnsan hafızasının zayıf ve unutkanlığa yatkın olduğunu vurgulayan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhittin Tuş, geçmişte nelerin yaşandığı ve nasıl bir yönetim şekline sahip olunduğunun bilinmesi gerektiğini aktararak yeni nesillere eskileri hatırlatmanın önemine dikkat çekti. Bayramların hem ulaştığımız noktayı kutlamak hem de geldiğimiz yerleri unutmamak için düzenlendiğini dile getiren Dekan Tuş, Cumhuriyet Bayramı’nın da onlardan biri olduğunu belirtti. Cumhuriyet’in ilanından önce Türk toplumunun içinde bulunduğu devletin Osmanlı Devleti olduğunu, yönetme  görevinin Osmanlı  hanedanlarına ait olduğunu söyleyen Muhittin Tuş devleti kuran bireylerin hiçbir şekilde söz sahibi olmadıklarını hatırlattı. Devleti yönetenlerin ünvanının padişah  olduğuna ve yayınlanan fermanların kanun hükmünde olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Tuş, yönetimde padişahın dışında hiç kimsenin rolünden söz edilmediğini ve halkın, cumhurun yönetiminde söz sahibi olmadığını belirtti.

“Cumhuriyet Bayramı bugünün nesli tarafından coşkuyla kutlanıyor”

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhittin Tuş, tüm yetkilerin padişahta olduğu bir yönetim şekline karşı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün önce saltanat yönetimine son verdiğini daha sonra da halkın sözünün geçtiği her 4 veya 5 yılda bir kendisini yönetecek kişinin seçilebildiği  bir yönetim şekli olan Cumhuriyet’i 29 Ekim 1923’te ilan ettiğini hatırlattı. Gazi Mustafa Kemal’in, saltanat  yönetim şeklini Cumhuriyet yönetim şekline dönüştürmesinin, diğer bir ifadeyle Cumhuriyet’i ilan etmesinin  büyük bir öneme sahip olduğunu dile getiren Prof. Dr. Tuş, bugunün nesli olarak bu durumun farkında ve bilincinde olarak coşkuyla kutlandığını ifade etti.

Haber – Fotoğraf: Murat DEMİRTAŞ