UKÜ  KÜTÜPHANE MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN “TURNİTİN İNTİHAL ANALİZ PROGRAMI” SEMİNERİ DÜZENLENDİ Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Kütüphane Müdürlüğü tarafından “Turnitin İntihal Analiz Programı” semineri düzenlendi.

Çevik  Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen  etkinliğe konuşmacı olarak Tech Knowledge Eğitim Danışmanı Serdinç Kaya katıldı.

Serdinç Kaya, akademik çalışmalarda intihalleri tespit etmek için kurulan “Ithenticate” ve “Turnitin” programları hakkında bilgi verdi. Bu iki program arasındaki farkları detaylı anlatan Kaya, tez ödevlerini incelerken intihal tespit stratejileri hakkında ipuçlarına yer verdi.

Özelikle öğrencilerin araştırma ve ödevlerinde internette buldukları her şeye inanmamaları gerektiğinin altını çizen Kaya, Ithenticate programının makale için kullanıldığını, Turnitin programının ise daha çok tez  tarama programı olduğunu aktardı.

“Turnitin programı dünya üzerinde yaygınlaştı”

Turnitin programının dünya üzerinde yaygınlaştığını belirten Serdinç Kaya, Almanya Eğitim Bakanı Annette Schavan’ın Doktorluk ve Bakanlık görevlerinden intihal yaptığı için istifa ettiğini, CNN ve Times’da görev yapan dünyaca ünlü gazeteci Fareed Zakaria’nın ise intihal yaptığı için açığa alındığını söyledi.

Gülten Sala: UKÜ araştırmacıları etik kurallara uygun davranıyor

Kütüphane Müdürü Gülten Sala Lay, gerçekleştirilen Ithenticate eğitim toplantısına katılımın oldukça yüksek olduğunu dile getirerek internetin yaygın olarak kullanıldığı günümüzde çok sayıda bilimsel suç işlendiğini, bilimsel çalışmaların yazarı dışındaki kişiler tarafından kendilerine ait gibi gösterilip yayınlanma oranının oldukça yüksek olduğunu söyledi.

Üniversiteler ve akademik topluluk arasında intihali önleyen ve analiz eden programların çok önem taşıdığına vurgu yapan Lay UKÜ araştırmacılarının intihal konusunda etik kurallara uygun davrandığını belirtti. Gülten Sala Lay, “Alanında çok önemli bir yere sahip olan 2 intihal analiz programının ikisine de sahip olduğumuz için UKÜ Rektörlüğü’ne teşekkür ederiz.” dedi.

Turnitin İntihal Analiz Programı semineri UKÜ Kütüphane Müdürü Gülten Sala Lay’ın Tech Knowledge Eğitim Danışmanı Serdinç Kaya’ya teşekkür belgesi takdimiyle son buldu.

Haber: Oğuz İLGEN – Murat DEMİRTAŞ – Fotoğraf: Murat DEMİRTAŞ