UKÜ ÖĞRETİM ÜYESİ “DÜNYA STANDARTLAR GÜNÜ” DOLAYISIYLA AÇIKLAMA YAPTIUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Hasret Balcıoğlu “Tüketiciyi Koruma Haftası” kapsamında kutlanılan “Dünya Standartlar Günü” dolayısıyla açıklama yaptı.

Hasret Balcıoğlu, dünyadaki küreselleşme ve rekabetin üretimde kalite ve standart anlayışını yükselttiğini, bunun neticesinde tüketiciye uygun koşulda üretim ve servisin ulaştırılması düşüncesinin gerçeklik kazandığını belirtti. Prof. Dr. Balcıoğlu, rekabete dayalı uluslararası sektörde yer almak isteyen tüm üreticilerin ve şirketlerin uluslararası kalite ve standartları yakalamak amacıyla çevreye duyarlı teknolojileri kullanmaları ve üretim, servis, sunum yöntemlerini benimsemeleri gerektiğini de aktardı.

“Tüketici Hakları 1962’de ortaya atılan bir kavramdır”

Tüketici Hakları’nın tarihine de değinen İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Vekili Balcıoğlu, tükeci haklarının 15 Mart 1962’de ABD Eski Başkanı John F. Kennedy tarafından Temsilciler Meclisi’ne sunulduğunu hatırlattı. Amerika, Avrupa ve İskandinav ülkelerinde ilk kez ortaya çıkan tüketici koruma faaliyetlerinin süreç çerçevesinde tüm dünya ülkelerine yayıldığını anlatan Hasret Balcıoğlu Birleşmiş Milletler (BM)’in  15 Mart 1985’te Tüketici Hakları Evrensel Beyannamesi’ni ilan ettiğini, bu kanunun 8 Eylül 1995 tarihinde yürürlüğe girdiğini söyledi.

“BM Tüketici Hakları Evrensel Beyannamesi 9 temel maddeden oluşuyor”

Birleşmiş Milletler Tüketici Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 9 temel maddeden oluştuğunu ifade eden Prof. Dr. Balcıoğlu, Beyanname’nin temel maddelerine de vurgu yaptı. Balcıoğlu, bu maddelerin  temel ihtiyaçların karşılanması hakkı, sağlık ve güvenlik, bilgi edinme, eğitilme, zararların giderilmesi, sağlıklı çevrede yaşama, ekonomik çıkarların korunması, seçme ve temsil edilme, örgütlenme ve sesini duyurma hakkı olduğunu dile getirdi.

Kuzey Kıbrıs’ta Standartlar Kurumu’nun oluşturulmasının beklendiğini kaydeden İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi  Dekan Vekili Prof. Dr. Hasret Balcıoğlu 14 Ekim “Dünya Standartlar Günü”nü kutladığını söyledi.

Haber: Murat DEMİRTAŞ