UKÜ ÖĞRETİM ÜYESİ “DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜ” NEDENİYLE AÇIKLAMALARDA BULUNDUUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Yaratan Dünya Öğretmenler Günü nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Öğretim Üyesi Yaratan, 1994 yılında UNESCO tarafından 5 Ekim’in Dünya Öğretmenler Günü olarak ilan edildiği bilgisini paylaştı. Yrd. Doç. Dr. Yaratan, 5 Ekim 1966 tarihinde Paris’te yapılan öğretmenlerin statüsü ile ilgili uluslararası toplantıda “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”nin oy birliği ile kabul edildiğini, bu sebeple Dünya Öğretmenler Günü’nün 5 Ekim’de kutlanmasının önerildiğini ifade etti.

“Dünya Öğretmenler Günü birçok ülkede farklı tarihlerde kutlanıyor”

Öğretmenleri onurlandıran etkinliklerin düzenlendiği Dünya Öğretmenler Günü’nün birçok ülkede kendi sosyal, kültürel, tarihi özelliklerine ve tatil günlerine göre farklı tarihlerde kutlandığının altını çizen Yaratan, “Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta Mustafa Kemal Atatürk’ün 1928 yılında Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliğini kabul ettiği gün olan 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanır. Birçok Arap ülkesinde 28 Şubat Öğretmenler Günü olarak ilan edilmiştir. Peru’da 6 Temmuz, Malezya’da 16 Mayıs, Slovakya’da 28 Mart, Hindistan’da 5 Eylül Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.” dedi.

“Öğretmenlik mesleği sabır, hoşgörü, fedakarlık gerektirir”

Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Yaratan öğretmenlik mesleğinin sabır, özveri, anlayış, hoşgörü, fedakarlık gibi özellikler gerektirdiğine vurgu yaparak senede bir günün mutlaka öğretmenleri onurlandıracak bir gün olarak belirlenmesi gerektiğini aktardı. Akıllı öğrenim sistemlerinin gün geçtikçe öğretmen rolünü üstlenme yönünde ilerleme kaydettiğini ancak hiçbir zaman öğretmenin yerini alamayacağının altını çizen Doç. Dr. Hüseyin Yaratan öğretmenliğin sadece bilgi aktarımı ile ilgili olmadığını, öğretmenlerin yaptıkları işe duygularını da kattığını kaydetti.

Haber – Fotoğraf: Mine Özlem GÜNDÜZ