UKÜ ÖĞRETİM GÖREVLİSİ “DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ” DOLAYISIYLA AÇIKLAMALARDA BULUNDUUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi, Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü Öğretim Görevlisi Nihan Koran “1 Ekim Dünya Çocuk Günü” nedeniyle açıklamalarda bulundu.

“Amaç çocuk haklarına yönelik farkındalığın arttırılması”

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü Öğretim Görevlisi Nihan Koran açıklamasında, Dünya Çocuk Günü’nün amacının hem yerel hem de evrensel düzeyde çocuk haklarına yönelik farkındalığın arttırılmasını ve çocuklara zarar veren uygulamalarla ilgili önleyici çalışmalar yapılmasını sağlamak olduğunu söyledi. Koran, 1925 yılından itibaren Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF)’nun çalışmaları sonucunda Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne imza atan devletlerin çocuklarla ilgili çalışmalar yaptığını kaydetti.

Koran, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 193 ülke tarafından kabul edilerek uygulamaya koyulduğunu ve çocukların yaşamsal, gelişimsel, korunma ve katılım haklarını garanti almayı hedefleyen bir nitelik taşıdığını belirtti. Öğr. Gör. Nihan Koran, sözleşmenin 0–18 yaşları arasındaki tüm çocukların devlet, toplum, yetişkinler veya akranları tarafından zarar görmesini engellemek üzere belirlenen hak maddelerinden oluştuğunun altını çizdi.

“Çocukların haklarını yetişkinler aracılığıyla kullanabilir”

Her çocuğun eşit fırsatlarda yaşama hakkına sahip olmasına rağmen milyonlarca çocuğun geleceklerini tehlikeye atan bir döngüde yaşamlarını sürdüklerini ifade eden Koran, çocukların haklarını yetişkinler aracılığıyla kullanabildiğini vurguladı. Günümüzde savaş mağduru, yoksul koşullarda yaşayan, eğitim hakkından yararlanamayan, istismara maruz kalan çocukların korunmasının sağlanamadığını belirten Nihan Koran, bu riskleri önleme konusunda ülkelerin yeterince başarılı olmadığının UNICEF tarafından yayınlanan raporda da yer aldığını söyledi.

UKÜ Öğretim Görevlisi Koran, söz konusu raporda 2016 yılı verilerine göre devletlerin çocuklarla ilgili riskler için önlem almaması durumunda 2030 yılında 167 milyon çocuğun açlıkla yüzleşeceği, 5 yaş altı 69 milyon çocuğun hayatını kaybedeceği ve 60 milyon çocuğun ilkokulu terk edeceğine dikkat çekildiğini ifade etti.

Türkiye’de 2009 yılında gerçekleştirilen Çocuk Hakları Durum Analizi çalışması sonucunda 65 bin çocuk nüfusunun yarıdan fazlasının riskli durumlara maruz kaldığını söyleyen Koran, devlet ve Sivil Toplum Kuruluşları’nın işbirliği içinde çocuklar için riskli durumların tespit edilmesi ve bu riskleri önlemeye yönelik hizmetlerin sunulması gerektiğini aktardı.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü Öğretim Görevlisi Nihan Koran açıklamasının sonunda, “Dünya Çocuk Günü’nde her çocuğun  haklarına erişebilmesinin sağlanması ve çocuklarla birlikte sağlıklı yarınlara ulaşabilecek bir toplum oluşturmayı ümit ediyoruz.” dedi.

Haber: Mine Özlem GÜNDÜZ