UKÜ ÖĞRETİM ÜYESİNİN MAKALESİ YAYINLANDIUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Fen – Edebiyat Fakültesi, Ortak Dersler Birimi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cem Kaanoğlu’nun Prof. Dr. Mehmet Ali Özarslan ile birlikte kaleme aldığı bilimsel makale yayınlandı.

Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cem Kaanoğlu ile Prof. Dr. Mehmet Ali Özarslan’ın “Some Generelization of Multiple Laguerre Polynomials via Rodrigues Formula” (Katlı Laguerre Polinomlarının Rodrigues Formülleri Tarafından Genişletilmiş Şekli) başlıklı makalesi “Ars Combinatoria” dergisinde yayınlandı.

Kaanoğlu, söz konusu makalede klasik ortogonal polinomlar içerisinde önemli bir yeri olan ve son dönemlerde birçok çalışmanın bulunduğu katlı ortogonal polinom ailelerinden olan katlı Laguerre 1 ve katlı Laguerre 2 polinomlarının genişletilmiş şeklinin verildiğini söyledi. Polinom aileleri için daha önceden çalışılmamış olan açık forumları, iterasyon formülleri ve operasyonel formüllerin bulunduğunu kaydeden UKÜ Öğretim Üyesi Cem Kaanoğlu, bunun yanı sıra polinom ailelerine ait lineer doğurucu fonksiyonların bulunup bazı uygulamaların verildiğini de aktardı.

Ortogonal polinomlar teorisi ile ilgili yapılan çalışmaların son dönemlerde yoğun ilgi gördüğünü ifade eden Doç. Dr. Kaanoğlu, polinom ailelerinin Mühendislik, Fizik ve Kuantum Mekaniği gibi alanlarda önemli bir yer tuttuğunu vurguladı.

Fen–Edebiyat Fakültesi Ortak Dersler Birimi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cem Kaanoğlu klasik ortogonal polinomlarına örnek olarak katlı Jacobi, katlı Laguerre ve katlı Hermite polinomların verilebileceğini dile getirerek, “Son dönemlerde klasik ortogonal polinomlarının bazı özel durumları çalışılmış ve bu ailelerin genel özellikleri verilmiştir.” açıklamasında bulundu.

Haber – Fotoğraf: Mine Özlem GÜNDÜZ