UKÜ Öğretim Üyesinin Makalesi Sağlık Dergisinde YayınlandıUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Fen – Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nalan Linda Fraim’in makalesi “Sağlık ve İnsan Dergisi”nde yayınlandı.

Nalan Linda Fraim’in “Kamu Spotlarına Farklı Bir Pencereden Bakmak” başlıklı yazısı, sağlık sektörünün en prestijli dergilerinden Sağlık ve İnsan Dergisi’nin 57. sayısında yayınlandı.

“Kamu spotlarında yapılan yanlışlara değindim”

Söz konusu yayın hakkında açıklamalarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Fraim, yaptığı medya analizinde, sağlık konulu kamu spotlarındaki yanlışları ortaya koyduğunu ve daha etkin bir kamu spotunun nasıl çekileceği üzerinde durduğunu anlattı.

Bazı kamu spotlarının eğitici nitelik taşıdığını belirten Fraim, bazılarının ise insanları doğru yönlendirmediğini ifade etti. Kamu spotlarında karmaşık bilgiler vermenin tehlike arz ettiği üzerinde duran Nalan Linda Fraim, “Çekilen kamu spotlarının etkili olabilmesi için doğru hedef kitlesi seçilmelidir. Verilmek istenen mesajın net ve tek olması gerekli.” dedi.

“Mesaj bilimsel temelli olmalıdır”

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nalan Linda Fraim kamu spotlarında mesajı ileten kişinin Türkçe’yi doğru kullanan ve toplumda sevilen biri olması gerektiğine vurgu yaptı ve verilen mesajların bilimsel temelli olmasına ayrıca özen gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Haber: Mine Özlem GÜNDÜZ