UKÜ ÖĞRETİM GÖREVLİSİ SİNGAPUR’DA GERÇEKLEŞTİRİLEN ULUSLARARASI KONFERANSA KATILDIUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Öğretim Görevlisi Pervin Abohorlu National University of Singapore’da düzenlenen “Sustainable Energy Technology (SET2016)” (Sürdürülebilir Enerji Teknolojisi) konferansına katıldı.

Mimarlık Bölümü Öğretim Görevlisi Pervin Abohorlu Temmuz ayında onbeşincisi düzenlenen SET2016 konferansında Prof. Dr. Saffa Riffat ve Dr. Guohui Gan ile hazırlanan “Experimental investigation of a new material for evaporative cooling” başlıklı bildiri ile UKÜ’yü temsil etti.

Bildiride sıcak iklim bölgelerinde enerji tüketiminin büyük bir bölümünün binalardaki soğutma yüklerinin artması ve buna bağlı olarak sera gazı emisyonlarının da iklim değişikliği ile küresel ısınmayı doğrudan etkilediği ele alındı. Pervin Abohorlu, söz konusu çalışmada amaçlanan pasif soğutma yöntemlerinden olan evaporatif soğutma için alternatif oluşturacak bazı malzemelerin soğutma performanslarını hesaplayarak binalardaki soğutma yüklerini minimize ettiğini dile getirdi. Abohorlu, yapılan laboratuvar çalışmalarında rüzgar tüneli kullanılarak malzemelerin soğutma kapasitesi, soğutma verimi ve sıcaklık farklılıkları hesaplanarak, evaporatif soğutma yöntemi için kullanılacak yeni bir malzemenin deneysel analizinin gerçekleştirildiğinin altını çizdi.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Öğretim Görevlisi Pervin Abohorlu, 211 bildirinin sunulduğu konferansta 30 farklı ülkeden katılımcının yer aldığını ve konferansın ikinci gününde Singapur’un kendi elektriğini üreten 30.000 metrekarelik tropikal bahçesi “Gardens by the Bay”ı ziyaret ettiklerini aktardı. Abohorlu gezi sonrasında Singapur Marinası’nda yer alan bahçede 18 adet Süper Ağaçlar’ın (Supertrees) güneş panelinin vantilatör ve yağmur suyunu filtreleme görevi görerek sürdürülebilirlik konularında önemli bir örnek teşkil ettiğini vurguladı.

Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Pervin Abohorlu Singapur’da katıldığı konferansın 2015 yılında İngiltere’de gerçekleştirilen etkinliğinde (SET2015)  hazırladığı “Architectural Design Principles for Passive Cooling in Cyprus Climate” bildirinin SCI-Expanded’da taranan Energy and Building isimli derginin “Advances in Adaptive Comfort Modelling and Passive/Hybrid Cooling of buildings” özel sayısında yer alacağını da sözlerine ekledi.

Haber: Mine Özlem GÜNDÜZ