UKÜ’DE “TWINNET PROJESİ” SEMİNERİ DÜZENLENDİAvrupa Eczacılık Öğrencileri Birliği (EPSA) üyesi olan UKÜ Eczacılık Fakültesi Kulübü, UKÜ Eczacılık Öğrencileri Birliği (CIUPSA), Avusturya Eczacılık Öğrencileri Birliği (AFÖP) ile Kuzey Kıbrıs’ta TWINNET projesi semineri düzenledi.

Programın konusu kanser olarak belirlendi

TWINNET projesi kapsamında Kuzey Kıbrıs’a gelen öğrenciler Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde çeşitli seminerlere katıldı ve adada kültürel ziyaretler yapma fırsatı buldu. Avusturya’dan 8 eczacılık öğrencisinin UKÜ’yü ve KKTC’yi ziyaret ettiği öğrenci değişim programının genel konusu ise ‘Kanser’di.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi öğretim üyelerinin yanı sıra Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden de konuşmacıların yer aldığı seminer ve atölye çalışmaları 3 gün sürdü.

UKÜ’DE “TWINNET PROJESİ” SEMİNERİ DÜZENLENDİGerçekleştirilen eğitim ve atölye çalışmalarına yoğun ilgi gösteren konuk öğrenciler ile fakülte öğrencileri etkinliğin son derece yararlı geçtiğini vurguladı. Düzenlenen seminerlerde Yrd. Doç. Dr. Ender Volkan “Mikropların Kanser ile İlişkisi”, Kognitif Nöropsikolog Eliz Volkan “Kanser ve Travma”, Gülnur Ekşi “Bilimsel Bitki Çizimi ve Boyama”, Övgü İşbilen Yrd. Doç. Dr Nahit Rizaner “Biyoteknoloji Araştırma Merkezi’ndeki Güncel Mikrop ve Kanser İlişkisi Araştırmaları”, Doç. Dr. Kemal Buharalıoğlu “Kanser Patofizyolojisi” ve “Çağlar Boyunca Farmakon Kavramının Gelişimi”, Psikolog Evren Celal “Psiko-Onkoloji” konularını ele aldı.

Ülke kültürü misafir öğrencilere tanıtıldı

Eğitim programları ile birlikte sosyal ve kültürel programların da gerçekleştirildiğ projede UKÜ kampüsü ve Kuzey Kıbrıs kültürü de misafir öğrencilere tanıtıldı. Koordinatörlüğünü Fatih Çolak’ın üstlendiği organizasyon ekibinde yer alan UKÜ Eczacılık Fakültesi öğrencileri Gökberk Alp Yakar, Gizem Behlül, Haya Shukri, başta UKÜ yönetimi ve Eczacılık Fakültesi öğretim üyeleri olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ettiklerini belirtti.

CIUPSA (UKÜ Eczacılık Öğrencileri Birliği) ekibi ise etkinlikte yer almaktan mutluluk ve gurur duyduklarını belirtti. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nden ve Kuzey Kıbrıs’tan  hem mesleki hem de kültürel açıdan oldukça birikim kazanarak ayrılan Avusturyalı öğrenciler  ise projeden memnun kaldıklarını, KKTC’yi çok beğendiklerini ve en kısa zamanda tekrar ziyaret etmek istediklerini aktardı.

Projenin ikinci aşaması Avusturya’da gerçekleştirilecek

TWINNET projesi seminerinin ardından Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Biyoteknoloji Araştırma Merkezi’nde staj yapmak için de bazı öğrenciler başvuruda bulundu. Projenin ikinci aşaması UKÜ Eczacılık Fakültesi öğrencilerinin de katılımıyla Avusturya’da gerçekleştirilecek.

Haber: Mine Özlem GÜNDÜZ – Fotoğraflar: Atınç KEBABÇIOĞLU