UKÜ GÜZEL SANATLAR, TASARIM VE MİMARLIK FAKÜLTESİ’NDEN KİTAP TANITIMI VE SERTİFİKA TÖRENİUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi tarafından Le Corbusier semineri kapsamında hazırlanan “A Swiss in the Mediterranean” isimli kitap tanıtımı ve 2015-16 Akademik Yılı Şeref ve Yüksek Şeref Sertifika Takdim Töreni gerçekleştirildi.

Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe Rektör Prof. Dr. Halil Nadiri ve Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü başta olmak üzere Kıbrıs Türk Mimarlar Odası Başkanı Türker Aktaçlı, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Nezih Ayıran , Fakülte Eski Dekanı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Yücel ve çok sayıda öğretim üyesi ile öğrenciler katıldı.

Güngördü: Girne tarihi açıdan görülmesi gereken bir yer

Girne’nin tarihi ve mimari açıdan görülmesi gereken bir yer olduğunu söyleyen Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, bu kentin düzenlenmesi görevinin mimarlık öğrencilerine düştüğünü vurguladı. Gördükleri tarihi binaların öğrencilerin meslek yaşamına yön vereceğini ifade eden Güngördü, “Mezun olacak öğrencilere meslek ve kariyer hayatlarında başarılar dilerim.” dedi.

Nadiri: Üniversitelerin en temel misyonu topluma hizmettir

Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi etkinliğinde konuşan Rektör Prof. Dr. Halil Nadiri, UKÜ olarak böylesine anlamlı bir eserin topluma kazandırılması konusunda duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Üniversitelerin en temel misyonlarından birinin topluma hizmet olduğunu vurgulayan Nadiri, bu çalışmaya destek veren T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği ve UKÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Mete Boyacı’ya teşekkür etti.

Rektör Nadiri, ders saatinde alınan eğitimin önemli olduğuna dikkat çekerek bunun yanı sıra çalıştay, seminer gibi fakülte etkinliklerine katılmanın da önemli olduğunu aktardı. Genel eğitimin büyük önem taşıdığını söyleyen Nadiri son olarak, “Kişi kendi alanında gelişirken diğer alanlara da yönelmelidir.” dedi.

Ayıran: Bu tür etkinlikleri artırmayı hedefliyoruz

Düzenlenen seminerin öğrenciler açısından ufuk açıcı olduğunu ifade eden Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nezih Ayıran, “Bu tür uluslararası etkinliklerin sayısını fakülte olarak artırmayı hedefliyoruz.” dedi. Ayıran, ortaya konulan “Le Corbusier: A Swiss in The Mediterranean” adlı kitap ile içerik ve biçim açısından kaliteli bir yayın ortaya koyduklarını belirterek, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Yücel: Bu yapıt UKÜ GSTMF’nin ilk yayınıdır

Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Yücel, UKÜ tarafından 2013 yılında Lefkoşa’da düzenlenen “Akdeniz’de Bir İsviçreli” konulu uluslararası seminerin modern mimarinin en önemli figürü için Kuzey Kıbrıs’ta düzenlenen ilk seminer olduğunu vurguladı. Tanınmış Le Corbusier uzmanları ve araştırmacıların katkılarıyla kitabı hazırladıklarını anlatan Yücel bu yapıtın UKÜ Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nin ilk yayını olduğuna dikkat çekti. Fakülte Eski Dekanı Prof. Dr. Yücel, “Bu cildin ortak editörleri olarak bu sonuca ulaşmada katkısı olan herkese teşekkür ederim.” dedi.

UKÜ GÜZEL SANATLAR, TASARIM VE MİMARLIK FAKÜLTESİ’NDEN KİTAP TANITIMI VE SERTİFİKA TÖRENİGüzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi tarafından düzenlenen etkinliğin sonunda UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’ye teşekkür plaketi takdim etti. Etkinlik daha sonra başarılı öğrencilere Şeref ve Yüksek Şeref belgelerinin dağıtımı ile son buldu.

Haber: Mine Özlem GÜNDÜZ – Fotoğraflar: Himmet KAZAN