UKÜ’DE “15. ÜNİVERSİTELER SPOR OYUNLARININ KAPANIŞ VE ÖDÜL TÖRENİ” GERÇEKLEŞTİRİLDİUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) ev sahipliğinde “15. Üniversiteler Spor Oyunlarının Kapanış ve Ödül Töreni” gerçekleştirildi.

Haspolat kampüsündeki Gölet alanında gerçekleştirilen etkinliğe Başbakan Hüseyin Özgürgün, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Futbol Federasyonu Başkanı Hüseyin Kınacı’nın yanı sıra UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri, Rektör Yardımcıları Doç. Dr. Ahmet Adalıer ve Doç. Dr. Serkan Abbasoğlu ile Rektör Koordinatörü Doç. Dr. Mehmet Toycan ve Genel Sekreter Doç. Dr. Erbuğ Çelebi katıldı.

UKÜ’DE “15. ÜNİVERSİTELER SPOR OYUNLARININ KAPANIŞ VE ÖDÜL TÖRENİ” GERÇEKLEŞTİRİLDİÖzgürgün: Spor kişiyi bireysel ve toplumsal yönden geliştirir

15 Üniversiteler Spor Oyunlarının Kapanış ve Ödül Töreni’nde konuşan Başbakan Hüseyin Özgürgün, lise ve üniversite yıllarında sporla ilgilendiğini ve birçok ödül aldığını söyledi. Sporcuların yetişmesinin başarıyı artıracağını vurgulayan Özgürgün, “Bu bilinç içerisinde yetişen gençler, başarı hedeflerine ulaşırken paylaşmanın ve takım olmanın yanı sıra disiplin sahibi de olacaklardır.” dedi. Sporun kişiyi hem bireysel hem de toplumsal anlamda geliştirdiğinin altını çizen Başbakan Özgürgün, yarışmalara emek veren tüm sporcuları kutladığını ifade etti.

Nadiri: Bu tür etkinlikler öğrencilerimizi birbirine yaklaştırıyor

Konuşmasının başında söz konusu etkinliğin ev sahipliğini yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Prof. Dr. Halil Nadiri, Kuzey Kıbrıs’ın 1970’li yılların sonunda yüksek öğrenim alanında ilk adımlarını attığını bugün ise, 13 üniversitesi ve 80 bini aşkın öğrencisiyle yüksek öğrenim adası olma noktasında ilerlediğini kaydetti. Öğrencilerin entellektüel anlamda gelişebilmelerinin bu tür aktivitelere katılmalarıyla mümkün olacağını vurgulayan Nadiri, “Bu tür aktiviteler farklı ülkelerden gelen öğrencilerimizi birbirine yaklaştırmakla beraber, çok önemli dostlukların kurulmasına da imkan veriyor.” dedi.

Berova: Yüksek öğrenimde eğitim kalitesinin korunması önceliğimizdir

Törende konuşan Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Kuzey Kıbrıs’ın eğitim adası olma yolunda hızla ilerlediğini dile getirdi. Yeni kurulan hükümet programlarının önceliği olarak yüksek öğrenimde eğitim kalitesinin korunmasına yer verildiğini vurgulayan Berova, eğitim kalitesinin yükseltilmesinin KKTC’de eğitim veren kurumların gelişmesi ve tanınırlığın artması konusunda büyük önem taşıdığını ifade etti. Sporun eğitimin bir parçası olduğunu da belirten Bakan Berova son olarak, üniversitelerin eğitim ve öğretimin yanında sosyal aktivitelere de yer vermesi gerektiğini söyledi.

Kınacı: UKÜ’ye ev sahipliğinden dolayı teşekkür ederiz

Konuşmasına UKÜ’ye ev sahipliğinden dolayı teşekkür ederek başlayan Futbol Federasyonu Başkanı Hüseyin Kınacı federasyonun KKTC’de farklı branşlarda faaliyet gösteren tek federasyon olduğunu vurguladı. Kınacı ayrıca her yıl gelişmekte olan Futbol Federasyonu’na bu yıl personel istihdam edildiğini ve iş imkanı sunulduğunu da aktardı.

UKÜ’DE “15. ÜNİVERSİTELER SPOR OYUNLARININ KAPANIŞ VE ÖDÜL TÖRENİ” GERÇEKLEŞTİRİLDİUluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen 15. Üniversiteler Spor Oyunlarının Kapanış ve Ödül Töreni’nde konuşmaların sonrasında ödüller dağıtıldı. Futbol Federasyonu Başkanı Hüseyin Kınacı Başbakan Hüseyin Özgürgün’e teşekkür plaketi takdim etti. Daha sonra Hüseyin Özgürgün de başarılı takımlara ödüllerini verdi ve tören havai fişek gösterisiyle sona erdi.

Haber: Mine Özlem GÜNDÜZ – Fotoğraflar: Himmet KAZAN – Hüseyin AY