UKÜ’DEN LİSE ÖĞRENCİLERİNE “MESLEK UYGULAMA ATÖLYESİ” SEMİNERLERİUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ)’nde Kuzey Kıbrıs’taki lise öğrencilerine yönelik “Meslek Uygulama Atölyesi” seminerleri düzenlendi.

Seminerlere Güzelyurt Meslek Lisesi, Gazi Mağusa Meslek Lisesi, Lefkoşa Türk Lisesi, Cumhuriyet Lisesi, Hala Sultan İlahiyat Koleji, Atatürk Meslek Lisesi, Karpaz Meslek Lisesi, Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi’nden olmak üzere toplamda 350 öğrenci katıldı.

Öğrencilerin bilgilenmelerinin yanı sıra eğlenceli anlar geçirmelerine de olanak sağlayan etkinlikte 12 farklı konuda atölye çalışması gerçekleşti ve öğrencilere bilgiler aktardı. UKÜ spor kompleksi CIU Arena başta olmak üzere, Eğitim Fakültesi, İletişim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Meslek Yüksekokulu’na bağlı Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Atölyesi, Çevik Uraz Konferans Salonu ve çeşitli yerlerde gerçekleştirilen seminerler sonunda lise öğrencileri etkinliği yararlı bulduklarını, aynı zamanda keyifli ve eğlenceli zaman geçirdiklerini vurguladı.

Dijital fotoğrafçılık konuşuldu

Gazi Mağusa Meslek Lisesi öğrencileri İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi, Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Metin Çolak’tan “Fotoğrafçılık” konusunda bilgi aldı. Çolak, Dijital Fotoğrafçılık ve Klasik Fotoğrafçılık arasındaki farkı anlatırken seminerin sonunda lise öğrencileri ile fotoğraf uygulaması gerçekleştirdi.

UKÜ’DEN LİSE ÖĞRENCİLERİNE “MESLEK UYGULAMA ATÖLYESİ” SEMİNERLERİGüneş panelleri gezildi

Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri Mühendislik Fakültesi Öğretim Görevlisi Mehmet Şenol öncülüğünde “Enerji Sistemleri” konulu seminere katıldı. Öğrenciler UKÜ’nün kendi enerjisini üreten  ve Kuzey Kıbrıs’ın en büyük Yenilenebilir Enerji projesi olma özelliği taşıyan güneş panellerini yerinde inceleme fırsatı buldu. Düz çatı, eğimli çatı, arazi ve otopark olmak üzere 4 farklı alana kurulan enerji sistemleri hakkında bilgiler elde eden öğrenciler seminere yoğun ilgi gösterdi.

Özel efekt makyaj uygulaması

Gazi Mağusa Meslek Lisesi ve Atatürk Meslek Lisesi öğrencilerinden oluşan 72 kişilik bir grup ise KKTC’de ilk ve tek olan UKÜ Meslek Yüksekokulu’na bağlı Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü’nü yakından tanıma fırsatı buldu. Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Vali Gjinali öğrencilere bölümde verilen eğitimle ilgili bilgilendirici bir sunum yaptı. “Özel Efekt Makyajları” hakkında da öğrencilere bilgiler aktaran Gjinali daha sonra uygulama gerçekleştirdi. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği seminer sonrasında anı fotoğrafları çekildi.

UKÜ’DEN LİSE ÖĞRENCİLERİNE “MESLEK UYGULAMA ATÖLYESİ” SEMİNERLERİSosyal medya ve güvenlik

Karpaz Meslek Lisesi ve Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri ise Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Devrim Seral tarafından sunulan “Sosyal Medya ve Güvenlik” seminerine katıldı. İnternetin tarihçesi ve gelişimini de ele alan Öğretim Üyesi Seral, öğrencileri sosyal medyayı kullanırken nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda bilgilendirdi.

Katılım sertifikası takdim edildi

Farklı aktivitelerle devam eden “Meslek Uygulama Atölyesi” semineri sonunda seminere katılan 350 öğrenciye katılım sertifikası da hazırlandı.

Lise öğrencileri UKÜ hakkında ne dedi ?

Doğuş Abik (Sedat Semavi Endüstri Meslek Lisesi)

“İnsanlarla kaynaşmak açısından UKÜ’nün samimi bir ortamı olduğunu düşünüyorum. Akademisyenler tarafından verilen bilgiler yeterliydi ve  bize çok sıcak davrandılar. Burada Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü’nde okumayı düşünüyorum.”

Sait Işıkcan (Sedat Semavi Endüstri Meslek Lisesi)

“Kampüs, derslikler, konferans salonu ve CİU Arena’yı gezme fırsatı yakaladık. Okulu çok beğendim ayrıca burada bulunan akademisyenler bizimle çok iyi ilgilendi. UKÜ’de  İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde okumak istiyorum.”

İrem Kırhan (Hala Sultan İlahiyat Koleji)

“Çocuk Gelişimi bölümünde okumayı düşünüyorum, bugün özellikle istediğim bölüm hakkında ayrıntılı bilgiler edindim. Böyle bir fırsatı bize sunduğu için UKÜ’ye teşekkür ederiz.”

Haber – Fotoğraflar: Mine Özlem GÜNDÜZ