UKÜ’DE “FUTBOL HUKUKUNDA GÜNCEL GELİŞMELER” SEMPOZYUMU DÜZENLENİYORUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Hukuk Fakültesi’nin düzenlediği ve bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek Futbol Hukukunda Güncel Gelişmeler Sempozyumu 12 Nisan’da yapılıyor.

Geleneksel hale gelen sempozyumda bu yıl da yine akademisyenler, hukukçular, spor yazarları ve spor camiasından uzmanlar katılacak. UKÜ Hukuk Fakültesi’nden yapılan açıklamada futbolun dünyanın heryerinde , yaşlı, genç, kadın, erkek farketmeksizin en çok ilgi gören ve heyecan uyandıran spor oyunlarından birisi olduğuna dikkat çekildi. Açıkllamada seyircinin sadece görsel yönü ve sonucu ile ilgilenmekte olmasına rağmen, evrensel boyuta sahip futbolcu, hakem, menejer, basın ve hukuk olmak üzere pek çok sorunu da içinde barındırdığı aktarıldı. Belirtilen sorunlara dikkat çekebilmek ve çözüm önerileri sunabilmek amacı ile düzenlenen sempozyuma Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’tan pek çok spor yazarı, hakem, menejer, hukukçu ve akademisyenler katılacak.

Sempozyum dört oturumdan oluşacak

Çevik Uraz Konferans Salonu’nda Salı saat 10.00’da başlayacak “3. Futbol Hukukunda Güncel Gelişmeler Sempozyumu” dört ayrı oturumdan oluşacak. UKÜ Hukuk Fakültesi düzenlenecek sempozyumun programı ile ilgili şu bilgileri paylaştı: İlk günkü açılış konuşmalarının ardından saat 10.30’da birinci oturum yer alacak. Prof. Dr. Şükran Ertürk’ün oturum başkanlığı yapacağı ilk oturumda Yrd. Doç. Dr. Ertuğrul Akçaoğlu “Sporcuların Vergilendirilmesinin Uluslararası Boyutu”; Doç. Dr. Ayhan Tekinsoy “TFF’nin Hukuksal Yapısı ve Yetkileri” ve Yrd. Doç.Dr. Serdar Nart “Spor Münasabakalarında Haksız Fiil” konularını ele alacak. Saat 11.30’da başlayacak ikinci oturumda Prof. Dr. Çetin Arslan “Ceza Hukuku Boyutunda Şike Suçu”; Doç.Dr. Fatma Karakaş Doğan ve ardından Dr. Mert Kerem Zelyurt “Türkiye’de Futbol Şiddetinin Sosyolojisi” başlıklı sunumlarını gerçekleştirecek. İkinci oturumun başkanlığını Prof. Dr. Nadi Günal yapacak. Öğleden sonraki oturumların ilkinde spor ve medya tartışılacak. Prof. Dr. Çağlar Özel’in oturum başkanlığını yapacağı üçüncü oturumda Levent Özçelik “Medya ve Futbol”; Lütfi Özel “Spor ve Medya” ve Deniz Çoban da yine “Spor ve Medya” konularını ele alacak. Saat 15.30’da başlayacak dördüncü ve son oturumda ise Av. Taner Ünlü “Tahkim Kurulu Kararları Işığında Futbol”; Cem Papila “Futbol Hakemi ve Hukuki Statusu”; Erkut Söğüt “Futbolda Menejerlik”; Muazzez Şaşmaz Ataçocuğu “Çalışma ve Sendika İlişkileri Bağlamında Futbolcular” ve Yrd. Doç.Dr. Emin Cem Kahyaoğlu “Futbol Külüplerinin A.Ş. Olarak Yapılanması ile İlgili Bazı Sorunlar” başlıklı sunumlarını gerçekleştirecek. Dördüncü oturumun başkanlığını ise Av. Taner Ünlü yapacak.

Sempozyumdaki her oturumun sonunda katılanlar konuşmacılara merak ettikleri soruları sorabilecekler. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin ev sahipliğini yaptığı etkinlik 12 Nisan Salı günü saat 16.30’da sona erecek. Hukuk Fakültesi ayrıca ilgilenen herkesin sempozyuma katılabileceğini açıkladı.