UKÜ’DE “DİJİTALLEŞEN DÜNYADA İLETİŞİM” KONUŞULDUUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) İletişim Fakültesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü Bölümü tarafından “Dijitalleşen Dünyada İletişim” adlı konferans düzenlendi.

Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansta Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) Başkanı Gonca Karakaş konuşmacı olarak yer aldı.

“Yeni çağa ayak uydurmamız gerekiyor”

Yeni teknolojilerin, iletişimi ve tüketici tercihlerini kökten değiştirdiğini dile getiren TÜHİD Başkanı Gonca Karakaş, ezberbozan yeniliklerin iyi yorumlanması gerektiğini vurguladı. Bilgi teknolojilerinin veriye, telekominikasyonun ağa , medyanın da giderek içeriğe dönüştüğünü söyleyen Karakaş, “Bu yeni çağa ve onun köşeleri belli olmayan kurallarına ayak uydurmamız gerekiyor.” dedi.

“Sosyal medya, çift yönlü stratejik iletişimin temelini oluşturacak”

Günümüzde sosyal medyanın öneminin ve gerekliliğinin artık tartışılmadığını dile getiren Karakaş, “Sosyal medyayı; müşterilerimiz ve meslektaşlarımız ile tek yönlü iletişim biçimi olarak düşünmek en büyük hata olur.” dedi. TÜHİD Başkanı aynı zamanda sosyal medyanın, sürekli ve yaşayan bir ilişki kurmamıza olanak sağladığı takdirde çift yönlü stratejik iletişimin temelini oluşturacağını belirtti.

Tüketicilerin yüzde 91’inin satın alma kararı verirken, yine tüketiciler tarafından yaratılmış içeriklerden yardım aldığını belirten Gonca Karakaş, “İnternet kullanıcılarının yüzde 71’i Facebook ya da Twitter’da takip ettiği markanın ürünlerini satın alma konusunda o markayı takip etmeyen kullanıcılara göre daha yatkındır.” dedi.

“Dijital iletişimde hedef birey ile konuşmak gerekiyor”

Tüm bu rakamların dijitaldeki yansımasının birey olarak karşımıza çıktığının önemini vurgulayan Karakaş, “Dijital iletişimde hedef kitleye seslenmek değil, hedef birey ile konuşmak gerekiyor.” dedi.

TÜHİD Başkanı Gonca Karakaş, dijital kimliklerin bugün ve yarın bireylerin siber yansımaları olarak var olacağını ve siber yansımaların bireylerin fiziksel varlıklarının  önüne geçebileceğini belirtti.

Etkinlik sonunda günümüz teknolojisini İletişim Fakültesi öğrencileriyle değerlendiren TÜHİD Başkanı Gonca Karakaş’a Fakülte Dekanı Prof. Dr. Hikmet Seçim tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

Haber: Derya AYGÜN – Fotoğraf: Mehmet KALE