SAĞLIK HUKUKU ALANINDA İLK ESER UKÜ ÖĞRETİM ÜYESİNİNUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Şölen Külahçı KKTC ve Türkiye’nin sağlık hukuku alanındaki ilk eserini yayınladı.

Sağlık hukuku alanındaki çalışmalarıyla gündeme  gelen  Yrd. Doç. Dr. Şölen Külahçı’nın  “KKTC Sağlık Hukuku” isimli kitap Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ta satışa sunuldu. Eserin büyük bir öneme sahip olduğunu söyleyen Külahçı daha önce Kuzey Kıbrıs’ta sağlık hukuku ile ilgili herhangi bir eser yayınlanmadığını ve söz konusu kitabın bu açıdan KKTC’de ve Türkiye’de bir ilk olduğunu vurguladı.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Külahçı, KKTC  Hukuku’nda akademisyenler tarafından yazılmış eserlerin çok az olduğunu belirterek özellikle Kuzey Kıbrıslı akademisyenlere bu açıdan büyük bir  görev düştüğünün altını çizdi.

“KKTC Sağlık Hukuku” isimli kitabın içeriği hakkında bilgi veren Şölen Külahçı, “KKTC Sağlık Sistemi, Hasta Hakları ve Yükümlülükleri ile Hekim Hakları ve Yükümlülükleri, KKTC  mevzuatı çerçevesinde incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken tarihsel süreç içerisinde KKTC Hukuk Sistemi’ni etkisi altında bırakan İngiliz Hukuku ile Türk Hukuk sistemlerindeki benzerlik ve farklılıklardan da bahsedilmiştir.” dedi.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Külahçı aynı coğrafi alanda yer alması nedeniyle Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki duruma da çalışmada yer verildiğini söyledi.

“KKTC sağlık sistemi artan talebi karşılayamıyor”

Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Şölen Külahçı, KKTC sağlık sisteminin artan talebi karşılayamaması ve sağlık hukukuna ilişkin mevzuatın yetersiz olmasından dolayı uygulamada birçok uyuşmazlığın meydana geldiğine vurgu yaptı. Külahçı  son olarak,  “Eserde ortaya çıkan bu sorunlarla ilgili verilen mahkeme kararları ile alternatif çözüm yollarına da yer verildi.” dedi.

Haber: Hüseyin AY – Fotoğraf: Sezer ERDOĞAN