UKÜ KÜTÜPHANE MÜDÜRLÜĞÜ ENGELLİ BİREYLERE ÖZEL ÜYELİK BAŞLATTIUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Kütüphane Müdürlüğü ile Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) arasında kurumsal üyelik anlaşması yapıldı. Söz konusu üyelik kapsamında 6 bin 602 adet Braille basıma hazır kitap, 14 bin 875 sesli kitap, 578 adet sesli dergi, 444 sesli betimleme (sinema filmi), 972 adet sesli ders anlatımı, bin 225 adet sesli tiyatro oyunu koleksiyonunun tamamına erişim hakkı sağlanıyor.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Kütüphane Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) internet kütüphanesi projesi, görme engellilerin bilgi kaynaklarına erişimini sağlamayı amaçlamakta. Bu proje görme engellilerin yanı sıra, diğer tür engeli gereği (felçli, dysleksi) basılı kaynaklardan sınırsızca faydalanamayan bireyleri de kapsamakta. Ağırlıkla Türkçe ve İngilizce’den oluşan kaynakların yer aldığı kütüphane bünyesinde, hikaye, roman, şiir türü kitapların yanı sıra, her kademedeki eğitim kurumlarında okutulan ders malzemesi (kitap, makale, ders notu) ile kimi ders ve konferansların kayıtları ve ilave olarak bilimsel makale, kitap bulunmakta. Kütüphane Müdürlüğü bunlara ek olarak radyo tiyatroları, sesli betimlemeli filmlerin mp3 versiyonları, sesli bilgisayar ve akıllı cihaz anlatımları gibi bir çok farklı içeriğin GETEM kataloğunda yer aldığını aktardı.

UKÜ KÜTÜPHANE MÜDÜRLÜĞÜ ENGELLİ BİREYLERE ÖZEL ÜYELİK BAŞLATTIUluslararası Kıbrıs Üniversitesi Kütüphane Müdürü ve Kütüphane Kulübü Danışmanı Gülten Sala Lay yaptığı açıklamada kullanıcılarına zengin koleksiyonu, sağlam alt yapı ve teknik olanakları ile en iyi hizmeti vermeye çalıştığını aktardı. Basılı ve elektronik koleksiyona her geçen gün yeni kaynaklar eklemeye devam ettiklerini anlatan Gülten Sala Lay, “Müdürlüğümüz hizmet kalitesi ile ilgili çalışmaların yanı sıra sosyal duyarlılık projelerine de katkı sağlamayı kendine görev edinmiştir. Bu kapsamda İstanbul Üniversitesi Engelsiz Bilgi Merkezi ve Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM)’na üye olduk. Kütüphanemiz, yapmış olduğumuz kurumsal üyelikle görme engelli, felçli, disleksi bireylere ve öğrencilere bilgi hizmeti sunmaya başlamıştır.” dedi.

GETEM Kütüphanesi’ne üye olan bireylerin tüm eserlere 7 gün 24 saat internet veya telefon olan her yerden ulaşabileceğini kaydeden Lay, eserlerin doğrudan site üzerinden dinlenebileceği gibi, cihazlara indirilerek, taşınabilir mp3 çalar gibi aygıtlara kopyalanarak dilenilen yerde okunabileceğini söyledi.

Söz konusu e-kütüphanede binlerce sesli ve elektronik kitap, radyo tiyatrosu ve sesli betimleme filmi bulunduğunu aktaran Kütüphane Müdürü Gülten Sala Lay, GETEM’in zengin koleksiyonuna UKÜ öğrencilerinin yanı sıra Kıbrıs Türk Görmezler Derneği ve Engelliler Dayanışma Derneği’nin üyelerinin de erişebileceğini belirtti.

Kütüphane Kulübü’nün faaliyetlerinden de söz eden Gülten Sala Lay, “Adada alanında ilk olan Kütüphane Kulübü’nün değerli öğrencileri GETEM sesli koleksiyonuna gönüllü olarak kitap seslendirmek istemekte ve bunun için  gönüllü okuyuculuk yapmaya hazırlanmaktadır.” dedi.

Üyelik kaydı nasıl yapılacak?

E-kütüphane olarak 2006 yılından bu yana hizmet veren GETEM koleksiyonuna erişilebilmesi için bir kereye mahsus UKÜ Kütüphanesi’nde kayıt yaptırmak gerekli. Kimlik kartı ve hastaneden alınan engelli raporunu gösterecek olan bireyler ücretsiz açılacak kütüphane üyeliğinden sonra kullanıcı adı ve şifre ile sesli koleksiyondan kolaylıkla faydalanabilecek.