UKÜ’ DE “2. MESLEK TANITIM VE KARİYER GÜNLERİ” BAŞLADIUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Kuzey Kıbrıs Tanıtım Ofisi’nin organize ettiği bu yıl ikincisi gerçekleştirilen “Meslek Tanıtım ve Kariyer Günleri” başladı.

Etkinliğe KKTC liselerinde öğrenim gören lise son sınıf öğrencileri katıldı. Öğrencilere kariyer ve meslek seçimleri konusunda bilgi vermeyi amaçlayan etkinlik 3 gün sürecek.

Etkinliğin ilk gününde İskele Ticaret Lisesi, Namık Kemal Lisesi, Bülent Ecevit Anadolu Lisesi ve Bekirpaşa Lisesi’nden yaklaşık 300 öğrenci ve rehber öğretmenleri ile UKÜ’ye konuk oldu. Kampüsü gezen öğrencilere fakülteler, laboratuvarlar, radyo-televizyon stüdyoları, derslikler tanıtıldı. Açık ve kapalı alanları yerinde inceleme fırsatı bulan öğrenciler daha sonra CIU Arena’ya geçerek seçmeyi düşündükleri bölümler hakkında alanlarında uzman öğretim elemanlarından daha ayrıntılı bilgi aldı.

“UKÜ ailesi olarak geleceğin meslek ve kariyer sahibi bireylerini yetiştirmek topluma karşı görevimizdir”

Meslek Tanıtım ve Kariyer Günleri ile ilgili açıklamalarda bulunan UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri gençlerin en önemli kararlarından birinin üniversite seçimi kadar meslek seçimi olduğuna dikkat çekti ve etkinliğe katılan öğrencilerin gelecekteki mesleklerini doğru seçebilmeleri için UKÜ yönetimi tarafından bilgilendireceklerini söyledi.

Kendi yeteneklerine uygun alanda eğitim almaları için  ne tür bir eğitim programından geçeceklerinin bilgisini burada alacaklarını belirten Rektör Nadiri, “UKÜ ailesi olarak geleceğin meslek ve kariyer sahibi bireylerini yetiştirmek topluma karşı olan görevimizdir.” dedi. Prof. Dr. Nadiri, öğrencilerin sosyal ve kültürel alanda  kendilerini geliştirmeleri gerektiğine de vurgu yaparak Üniversite’nin bu tür etkinliklere devam edeceğini ve bu yıl mezun olacak bine yakın lise son sınıf öğrencisini layıkıyla ağırlayacaklarını belirtti.

UKÜ’ DE “2. MESLEK TANITIM VE KARİYER GÜNLERİ” BAŞLADI“UKÜ 2020 Mezunları” logolu hatıra foğrafları çekildi

Meslek Tanıtım ve Kariyer Günleri kapsamında CIU Arena’da gerçekleştirilen dans gösterisi yanında öğrencileri üniversite eğitimine teşvik etmek amacıyla  “UKÜ 2020 Mezunları” logolu kep ve cüppelerle birlikte hatıra fotoğrafları çekildi.

Etkinlikte ayrıca Telsim’in ana sponsorluğunda cep telefonu ödüllü bir yarışma düzenlendi ve yarışmanın sonunda ödülü kazanan Namık Kemal Lisesi oldu.

Lise öğrencileri UKÜ hakkında ne dedi?

Emine Buket Orçam (İskele Ticaret Lisesi)

“UKÜ çok geniş çaplı bir üniversite, birçok farklı ülkeden gelen öğrencileri burada bir arada görmek gurur verici bir durum. Kuzey Kıbrıs’ta böyle bir okul olması bizi yüreklendiriyor. Burada Muhasebe bölümünde okumayı düşünüyorum.”

Büşra Şimşek (Namık Kemal Lisesi)

“Aktiviteler çok güzeldi, çok eğlendim. Üniversite çok güzel, önceden tanıdığım hocalar haricinde yeni hocalar ile tanıştım ve fakülteler hakkında birebir detaylı bilgi edinme fırsatı buldum.”

Damla Teber (Bekirpaşa Lisesi)

“Sağlık alanındaki bölümler hakkında edindiğim bilgilerle eğitimime UKÜ’de devam etmeyi düşünüyorum. Yapılan bu etkinlik çok faydalı ve eğlenceliydi.”

Mehmet Köse (Bülent Ecevit Anadolu Lisesi)

“Üniversitenin kampüs ortamı çok güzel. Fen bölümü öğrencisi olduğum için Mühendislik Fakültesi’nde bir bölüm okumayı düşünüyorum. Burada aldığım bilgiler sayesinde tercihlerim UKÜ yönünde şekillenmeye başladı bile.”

Haber – Fotoğraflar: Seher Gamze TİRE – Derya AYGÜN