UKÜ’DE ÇANAKKALE KAHRAMANLARI ANILDIUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ)’nde Çanakkale Zaferi’nin 101. yıldönümünde 18 Mart Çanakkale Zaferi ve  Şehitleri Anma Programı düzenlendi.

Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe konuşmacı olarak Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Öğretim Üyesi, Tarihçi Prof. Dr. Orhan Doğan katıldı. Anma programı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman Çanakkale şehitlerinin anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma programının açılış konuşmasını yapan UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri, “101. yılını kutladığımız bu şanlı zafer aslında milletimizin birlik ve beraberlik içerisinde çok sıkıntılı dönemlerde bile neleri başarabileceğinin göstergesi olan bir zaferdir.” dedi. Son dönemdeki bombalı saldırılarda yaşamını yitirenlere rahmet, yakınlarına baş sağlığı ve yaralılara acil şifa dileyen Prof. Dr. Nadiri terör saldırılarını lanetle kınadığının altını çizdi.

“15 gence minnettarız”

Konuşmasına Çanakkale Şavaşı’nda yaşananları ortaya koyan “Hey Onbeşli Onbeşli” ağıtının hikayesini anlatarak başlayan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Öğretim Üyesi, Tarihçi Prof. Dr. Orhan Doğan, Çanakkale Zaferi’nin en büyük mimarlarından olan 15 gence minnettar olduğunu ifade etti. Önce Trablusgarp Savaşı ve ardından 1. ve 2. Balkan Savaşları’nın sonrasında Osmanlı Devleti’nin savaşacak gücünün kalmadığını söyleyen Doğan bu savaşlar neticesinde Osmanlı’nın 1. Dünya Savaşı’na mecburen girdiğini anlattı.

“Türk milleti hiçbir tarih sahnesinde devletsiz kalmamıştır”

Osmanlı Devleti’nin 1. Dünya Savaşı’na sokulmasının amacının  işgalci İtilaf Devletleri’nin Türkleri Anadolu’dan atıp Orta Asya’ya göndermek olduğunu söyleyen Orhan Doğan, “Eğer Türk tarihine bakarsak kahraman ve bağımsızlıklarına düşkün bu milletin hiçbir tarih sahnesinde devletsiz kalmadığını görebiliriz.” dedi.

Birinci Dünya Savaşı sonucunda yenilen Osmanlı Devleti’nin  Mondros Ateşkes Antlaşması’nı imzaladığına değinen Prof. Dr. Doğan, bu antlaşmanın 7. maddesine göre Osmanlı topraklarının bölünmek istendiğini, ancak bunun mümkün olmadığını, bunun en büyük göstergesinin de  Çanakkale Zaferi olduğunu belirtti.

“Çanakkale Zaferi bir diriliş destanıdır”

Çanakkale Savaşı’nda Osmanlı’nın aşırı kayıp vermesiyle yakın çevredeki gençlerin ve daha sonra Padişah 5. Mehmet’in çıkardığı emirle 15 yaş ve üstü erkeklerin cepheye sevk edildiğini anlatan Prof. Dr. Orhan Doğan, Çanakkale Zaferi’ni bir diriliş destanı olduğunu vurguladı.

Haber – Fotoğraf: Himmet KAZAN