UKÜ’DE “AKILLI ŞEBEKELER” VE “ELEKTRİK ŞEBEKELERİNİN GEREKLİLİĞİ” KONUŞULDUUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ)’nde Mühendislik Fakültesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği tarafından “Akıllı Şebekeler ve Türkiye’de Elektrik Şebekelerinin Gerekliliği” konulu konferans düzenlendi.

Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı, Türkiye Elektrik Mühendisleri Odası MİSEM Komisyon Üyesi Prof. Dr. Belgin  Türkay ve Elektrik  Mühendisleri Odası Enerji Çalışma Grup Başkanı Nedim Bülent Damar katıldı.

Konuşmasına günümüzde elektrik gücü ve aydınlatmanın öneminden bahsederek başlayan Prof. Dr. Belgin Türkay elektriğin tarihsel gelişimini anlattı.  Akıllı şebekeyi kendisine bağlı tüm kullanıcıların eylemlerini akıllıca bütünleyen elektrik şebekesi olarak tanımlayan Prof Dr. Türkay, akıllı şebekeler sayesinde tüketicilerin üretilenleri seçme hakkına sahip olduğunu ifade etti.

“Elektrik günümüz dünyasının vaçgeçilmez unsurlarındandır”

Akıllı şebekelerin temel bileşenlerinden söz eden Belgin Türkay, elektrik şebekesinin geçmiş, günümüz ve gelecekte alacağı şekilleri grafiklerle açıkladıktan sonra, “Elektrik günümüz dünyasının vaçgeçilmez unsurlarından biridir. Akıllı şebekeler konusunda detaylı çalışma ve planlamalar yapılmaktadır. Buna bağlı olarak elektrik şebekelerinde akıllı şebeke gelecekte daha çok önem kazanacaktır.” dedi. Akıllı ve mevcut şebekeleri karşılaştıran Prof. Dr. Türkay, insan hayatında akıllı şebekelerin mevcut şebekelerden daha yararlı, çevreye uygun ve hesaplı olduğunu vurguladı.

Türkiye’deki akıllı şebekelerin gerekliliği konusunda elektriğin dağıtımı ve elektrik sistemini ele alan Elektrik Mühendisleri Odası Enerji Çalışma Grup Başkanı Nedim Bülent Damar, Türkiye elektrik dağıtım sisteminde her dağıtım görevi için ayrı ayrı şebekelerin bulunduğunu aktardı. Türkiye’deki elektrik üretiminin 259.7 milyar kWh olduğunun altını çizen Damar, bu elektriğin yüzde 37.8’inin doğalgazdan, yüzde 25.8’inin hidroelektrik santrallerinden elde edildiğini söyledi. Türkiye’deki  elektrik üretim santrallerine değinen Nedim Bülent Damar, elektrik üretim santrallerinin en fazla Marmara, Ege ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kurulduğunu ifade etti.

“Türkiye elektrik üretimi konusunda dünyada yirminci sırada”

Türkiye’nin elektrik üretimi konusunda dünyada yirminci sırada, Avrupa’da ise altıncı sırada yer aldığını belirten Nedim Bülent Damar, Avrupa ve Türkiye’deki elektrik sistemlerinin çöküşü hakkında da bilgi verdi.  Damar, termik santrallere aşırı elektrik yüklenmesi, plansız yapılanma ve işletme hatası sonucunda sistem çökmesinin oluştuğunu ve Türkiye’deki bu çöküşün son 10 yıldaki çöküşlere göre Avrupa’da 3. sırada, dünyada ise 7. sırada yer aldığını ifade etti.

Haber – Fotoğraf: Himmet KAZAN