KKTC’DE İLK KEZ DÜZENLENECEK “YARATICI YAZMA ATÖLYESİ” UKÜ’DE GERÇEKLEŞTİRİLECEKUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Sürekli Eğitim Merkezi (UKÜSEM)  Fen – Edebiyat  Fakültesi işbirliğinde Kuzey Kıbrıs’ta ilk kez gerçekleştirilecek “Yaratıcı Yazma Atölyesi” sertifika programına ev sahipliği yapıyor.  Bahar yarı yılı boyunca sürdürülecek sertifika programı akademik-profesyonel bağlamda gerçekleştirilecek ilk program olma özelliğini taşıyor.

Sertifika verilecek

Fen – Edebiyat Fakültesi’nden verilen bilgiye göre programda, belirlenen takvim çerçevesinde Kuzey Kıbrıs ve Türkiye’den yaratıcı yazarlık alanında yetkin akademisyen ve araştırmacıların yanı sıra şair ve yazarlar da eğitim verecek. Farklı uygulamaların gerçekleştirileceği “Yaratıcı Yazma Atölyesi” sertifika programı sonunda katılımcılara üniversite onaylı sertifika verilecek.

Mehmet Yaşın’lı açılış

Çevik Uraz Konferans Salonu’nda 23 Mart’ta başlatılacak programda ilk olarak Kıbrıslı şair-yazar Mehmet Yaşın’ın sunumu var. Fen – Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Karadağ ve Atölye Direktörü Yrd. Doç. Dr. Mihrican Aylanç’ın saat 14.30’da başlatacağı atölye çalışmalarında Mehmet Yaşın “Yazma Uğraşı Nereden Gelir Nereye Gider?” konulu sunum gerçekleştirilecek.

Söz konusu sertifika programında 6 Nisan’da Prof. Dr. Aysu Erden’in “Yaratıcı Yazma: Kavram ve Temel İlkeler”; 29 Nisan’da şair-yazar-eleştirmen Doç. Dr. Oktay Taftalı’nın “Verili Gerçekliğin Yeniden Üretimi Olarak Edebî Söylem”; 3 Mayıs’ta şair-çevirmen Nurduran Duman’ın “Beş  Duyu ve Altıncı His ile Yaşamı Okumak” ve 4 Mayıs’ta da şair-yazar Yrd. Doç. Dr. Türkân Yeşilyurt’un “Teoriden Uygulamaya Şiir Yazma Sanatı” konulu sunumları yer alacak.

Son kayıt 23 Mart’ta

Fen – Edebiyat Fakültesi’nden verilen bilgiye göre UKÜ öğrencilerinin yanı sıra kamuya da açık olan atölye çalışmalarına son kayıt tarihi 23 Mart olarak belirlendi. Sertifika programına katılmak isteyenlerin UKÜ Rektörlüğü Sürekli Eğitim Merkezi ile Fen – Edebiyat Fakültesi Dekanlığı’na başvurabilecekleri açıklandı. İlgilenenler ayrıca 671 11 11 (iç hatlar: 2007-2601-2604) numaralı telefonları arayarak veya gburcakli@gmail.com ile yaryazatolye@gmail.com e-posta göndererek ayrıntılı bilgi alabilecekler.