UKÜ ÖĞRETİM ÜYESİNİN KIBRISLI TÜRKLER’İN VAROLUŞ MÜCADELESİNİ ELE ALAN MAKALESİ TURNALAR DERGİSİNDE YAYINLANDIUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Fen – Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mihrican Aylanç’ın makalesi “Turnalar” dergisinde yayınlandı.

Aylanç’ın “Anı Roman Işığında Kıbrıs Türklerinin Tarihini Yeniden Okumak: Köklerimiz Nasıl Sallandı, Köklerimiz Tek Tek Sökülüyor” başlıklı makalesi Uluslararası Türk Dili, Edebiyat ve Çeviri dergisi olan Turnalar’ın  61. sayısında yayınlandı.

“Anılar kişinin yaşamından beslenir”

Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mihrican Aylanç, makalesinde anıların kişinin yaşamından beslenen yazı türü olduğunu belirterek, anıyı özyaşam öyküsünden ayıran noktanın toplumsal döneme sırtını çevirmemesi olduğunu söyledi. Aylanç, roman türleri içinde değerlendirilen anı romanın başat özelliğinin yazarın eseri kendi yaşamı üzerine temellendirmiş olması olduğunu vurgulayarak anıların romana dönüştürülmeleri için dilin anlatım inceliklerinden ve roman türünün anlatım tekniklerinden yararlanma gibi unsurlara dikkat etmek gerektiğini belirtti.

“Kıbrıs Türk romanının amacı tarih bilinci uyandırmaktır”

Aylanç, “Kıbrıs Türkleri uzun yıllardır adada özverili bir varoluş mücadelesi sürdürmektedirler. Rumlar ile yaşanan çatışmalar, savaşlar, savaşın neden olduğu göçler, dünyadaki siyasî gelişmeler ve Ada’ya etkisinin sorgulandığı Kıbrıs Türk romanının en temel amaçlarından biri, toplumsal sorunları tartışmak, yeni yetişen nesilde tarih bilinci uyandırmaktır.” dedi.

“Bu eserler geçmişin sorgulanmasına olanak sağlıyor”

Söz konusu makalenin Kıbrıs Türk halk bilimi üzerine yaptığı araştırmalarla tanınan ve Kıbrıs Türkleri’nin varoluş tarihine tanıklık etmiş, milli mücadelede fiili olarak yer almış bir kişi olarak Oğuz Yorgancıoğlu’nun, birbirinin devamı niteliğindeki “Köklerimiz Nasıl Sallandı” ve “Köklerimiz Tek Tek Sökülüyor” adlı anı roman çalışmalarından yola çıkarak meydana getirildiğini belirten Aylanç, Yorgancıoğlu’nun bu yapıtlarıyla geçmişin yeniden sorgulanmasına  olanak sağladığını aktardı.

“Eserler, toplumsal gerçekçilik üzerine tutulmuş ayna gibidir”

“Köklerimiz Nasıl Sallandı” ve “Köklerimiz Tek Tek Sökülüyor” adlı anı roman çalışmalarının Kıbrıs Türkleri’nin 1958-1963 Türk-Rum çatışmalarında varlığını korumak amacıyla göç ederek güvenli bölgelere sığınmalarının, Türkiye’nin siyasi ve askerî desteği altında direnişi devam ettirebilmelerinin, dolayısıyla milli mücadelenin tarihini sunduğunu ifade eden Fen – Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mihrican Aylanç, “Bu yönüyle bu eserler, adadaki dramatik toplumsal gerçekçilik üzerine tutulmuş birer ayna gibidir.” dedi.

Haber: Mine Özlem GÜNDÜZ