UKÜ’DE ÖDÜLLÜ “GİRİŞİMCİLİK MAKALE YARIŞMASI” DÜZENLENDİUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü öğretim üyeleri, İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasret Balcıoğlu, Dr. Ayşen Berberoğlu ve Dr. Nothando Moyo önderliğinde “Girişimcilik Makale Yarışması” düzenlendi.

12 makalenin yer aldığı yarışmada “The Impact of Effectuation on Entrepreneural Success” (Etkileştirmenin Girişimci Başarı Üzerindeki Etkisi) başlıklı makale birinci seçildi. Düzenlenen etkinlikte birinci seçilen makaleyi yazan öğrencilere başarı belgesi ve para ödülü takdim edildi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin geleneksel hale getirmeyi amaçladığı ve her yıl farklı konularda yazılan makalelerin inceleneceği yarışmada bu sene yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin yazmış olduğu  ‘Girişimcilik’ konulu makaleler juri tarafından değerlendirildi.

Gelişmekte olan ülkelerin fazlalığı girişimciliğin önemini arttırıyor

UKÜ’DE ÖDÜLLÜ “GİRİŞİMCİLİK MAKALE YARIŞMASI” DÜZENLENDİDünyada girişimciliğin çok büyük önem kazandığını dile getiren İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasret Balcıoğlu, “Dünyanın büyük bir bölümü gelişmekte olan ülkeler tarafından yönetilmektedir.” dedi. Balcıoğlu,  girişimciliğin bu kadar önem kazandığı bir durumda, bu konuyu özellikle ele almak istediklerini de belirtti.

Balcıoğlu, Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerine araştırmanın ne kadar önemli olduğunu öğretebilmenin yanı sıra,  makalenin nasıl yazıldığını, literatür taramasının önemini uygulamada da göstererek lisansüstü dersleri desteklemeyi amaçladıklarını söyledi.

Öğrencilerin literatüre katkı koyabilecek bilimsel araştırma yapmalarını desteklediklerini dile getiren Prof. Dr. Hasret Balcıoğlu, “Öğrenciler, yazdıkları makalelerde araştırma metotlarını nasıl kullanacaklarını, analiz yapabilmeyi öğrenip bilimsel araştırmalar da yapabiliyorlar.” dedi.

İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasret Balcıoğlu’nun konuşmasının ardından öğrenciler, “Girişimcilik” konulu makalelerini dinleyenlere aktardı. Söz konusu yarışmada yaklaşık 10 farklı grup yer aldı. ‘Ülke Bazında Girişimcilik’ konusunu ele alan Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri, “Girişimciliğe Başlarken Motivasyon Faktörleri”, “Çin Mahallelerinde Girişimcilik”, “Girişimcilikte Kişisel Özelliklerin Cinsiyet Eşitsizliğindeki Etkisi”, “Küçük Ölçekli İşletme Ağı Oluşturmakla İlgili Girişimcilik Süreci” ve “Sosyal Girişimciliğin Evrimi ve Hint Ekonomisine etkisi”  başlıklı makalelerini juri ve dinleyenlere sundu.

Haber – Fotoğraflar: Derya AYGÜN