UKÜ ÖĞRETİM ÜYESİNİN KİTABI YAYINLANDI: “İLLÜSTRASYON’UN İKİNCİ ALTIN ÇAĞI”Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Grafik Tasarım Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Elif Songür Dağ’ın “İllüstrasyon’un İkinci Altın Çağı” isimli kitabı yayımlandı.

Dağ’ın yaklaşık bir yıllık bir sürede tamamladığı “İllüstrasyon’un İkinci Altın Çağı” adını taşıyan el kitabı Türkiye’de Grafik Yayınları tarafından basıldı.

Elif Songür Dağ, söz konusu kitapta, illüstrasyonun tanımı, kapsamı, bir illüstratörün çalışabileceği alanlar, fikir geliştirme yöntemleri, bir illüstratör olarak kendini konumlandırmak ve kişisel dilini oluşturmak, iş olanakları, portfolyonun önemi ve ipuçları hakkında bilgi verildiğini belirtti. Dağ, “Bu kitap Türkiye’de illüstrasyon alanında başvuru niteliği taşıyabilecek bir kaynak gerekliliğinden doğdu.” dedi.

“Bir rehber niteliği taşıyor”

Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Dağ, “İllüstrasyon’un İkinci Altın Çağı” adlı kitabının illüstratörün el kitabı olmasını istediğini belirtirken, “İllüstrasyonun yeniden önem kazanmaya başladığı bu dönemde, bu işe gönül verenler, öğrenciler, tasarımcılar ve bu işle uğraşmak isteyenler için bir rehber niteliğinde.” açıklamasında bulundu.

Elif Songür Dağ, kendisine en çok yöneltilen sorulardan birinin kitabın ismi ve neden altın çağ üzerinde durduğu olduğunu belirterek 1900’lü yılların başında illüstrasyonun altın çağını yaşadığını, “altın çağ”ın bir şeyin en yüksek, en başarılı olduğu dönemi ifade eden bir terim olduğunu kaydetti. Dağ çalışmasını “İllüstrasyon’un İkinci Altın Çağı” olarak adlandırma sebebinin bugün de illüstrasyonun tekrardan gündeme gelmesi olarak açıkladı.

“İllüstrasyon nedir?”

İllüstrasyon kavramının bugün de çok tartışılan bir konu olduğunu dile getiren Yrd. Doç. Dr. Elif Songür Dağ, bu kavramın resimle karıştırıldığı üzerinde durdu. Grafik Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi Dağ, resmin tek başına var olabilen sanat formu, bir sanatsal dışa vurum olduğunu ancak illüstrasyonun hep bir işlevi bulunduğunu kaydetti. “İllüstrasyon kavramı artık hayatımızın içinde. Bir mekanın duvarlarındaki grafik elementlerde, evdeki dekorasyon ögelerinde, giysilerin desenlerinde bile illüstrasyonu görebiliyoruz. İllüstrasyon geniş bir alan, fikirlerin ve kavramların daha rahat anlaşılması için görselleştirilmesi anlamına gelir. Kelimenin kökeni de “aydınlatmak” (lustrare) tır.” diyen Elif Songür Dağ, bu kitabın öğrenciler tarafından kullanabileceği gibi alanla ilgili bilgisi olan profesyonellerin de kitaptan yararlanabileceğini belirtti.

Son olarak kitabın içerisinde yakın dönemde yıldızı parlayan illüstratörlerin çalışmalarına da yer verildiğini söyleyen UKÜ Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Grafik Tasarım Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Elif Songür Dağ, kitabı tanıtan bir internet sitesinin kurulacağının ve kitabın bir anlamda orada yaşatılacağının bilgisini verdi.

Haber – Fotoğraf: Mine Özlem GÜNDÜZ