UKÜ KIBRIS MEDYA GRUBU GENEL YAYIN YÖNETMENİ ERGÜÇLÜ’YÜ AĞIRLADIUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) İletişim Fakültesi tarafından “Günümüzde Değişen ve Gelişen Medya” konulu bir konferans düzenlendi. Kıbrıs Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Ergüçlü’nün konuşmacı olarak katıldığı konferans Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Konuşmasına 41 yıldır gazetecilik yaptığını vurgulayarak başlayan Süleyman Ergüçlü, Kıbrıs’ta o kadar yıl gazetecilik yapmanın büyük bir başarı olduğunu söyledi. Ergüçlü önce günümüz medyasının geleneksel medyaya etkileri hakkında konuştu ardından Kıbrıs’ta ilk internet gazetesini kendisinin kurduğunu anlattı. Konferans katılımcıların soruları ile devam etti.

sergüçlü2

“Sadece Kıbrıs’ta değil Dünya’da tirajlar düştü”

Kıbrıs Medya grubu Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Ergüçlü konuşmasında tüm dünyada kâğıda basılan gazetelerin tirajının düştüğünü bu nedenle Kıbrıs’taki gazetelerin de düşüş gösterdiğini söyledi. Ergüçlü Dünya Gazeteciler Birliği’nin The New York Times’ın isteği üzerine toplandığını ve yazılı basın için neler yapabileceklerini konuştuklarını anlattı. Yazılı basındaki düşüşü internet gazeteciliğinin yaygınlaşmasına bağlayan Ergüçlü,  internet gazetelerinin insanları cezbettiğini, “ekmek ve gazete al” anlayışının yavaş yavaş öldüğünü söyledi. Gazete okuma alışkanlığının internetten gazete okuma alışkanlığına kaymasını eleştiren Süleyman Ergüçlü, “İnternet gazetelerinde çok fazla bilgi kirliliği var.” dedi.

“Yasal düzenleme yapılması gerek”

İnternet gazeteleri için yasal boşluk olduğundan bahseden Ergüçlü, bu durumun suiistimal edilmesinden rahatsız olduğunu söyledi. Günümüzde herkesin rahatça internet sitesi kurabildiğini, kime ait olduğu bilinmeyen haberler ile internet sitelerinin istediğini yazabildiğini ve bunun haber niteliği taşıyormuş gibi gözüktüğünü anlatan Süleyman Ergüçlü, diğer yandan da bir haber oluşturmak için uğraşan muhabirlerin emeğinin çalındığını kaydetti. Ergüçlü, yasal düzenlemelerin gelişmiş ülkelerdeki uygulamalara bakılarak yapılabileceğini belirtti ve “Kim bilir belki de yıllar sonra yazılı basın kâğıt üzerinde sembolik olarak devam edecektir.” dedi.

Öğrenciler sordu Ergüçlü yanıtladı

Gazetecilikte 41 yılını tamamlayan Süleyman Ergüçlü Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’ndeki konferansın son bölümünde öğrencilerin sorularını yanıtladı. Öğrenciler, Ergüçlü’ye merak ettikleri soruları sordu. Kıbrıs Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni de çoğunlukla esprili bir biçimde gelen soruları yanıtladı.

UKÜ KIBRIS MEDYA GRUBU GENEL YAYIN YÖNETMENİ ERGÜÇLÜ’YÜ AĞIRLADI

Nadiri: Onur duydum

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri, Kıbrıs Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Ergüçlü’nün üniversitede konferans vermesinden onur duyduğunu söyledi. Ergüçlü’nün basın yaşamındaki deneyimleri ile gençlere yol göstereceğini belirten Nadiri, “Sizi tekrar aramızda görmek isteriz.” dedi. Konferans, Rektör Prof. Dr. Halil Nadiri’nin Süleyman Ergüçlü’ye plaket takdimi ile son buldu.

Haber – Fotoğraflar: Bahadır AYNA