UKÜ ÖĞRETİM ÜYESİ YÜCEL’İN BUTİK OTEL TASARIMI BÜYÜK YANKI UYANDIRDIUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Güzel Sanatlar, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Yücel’in mimarı olduğu Ariana Suitleri Butik Otel’i Türkiye’deki mimarlar cemiyetinde büyük yankı uyandırdı.

Kapadokya’da inşa edilen alışılmışın dışındaki proje bazı kesimlerden destek alırken bazı kesimlerden de tepki topladı. Uzun bir süredir Mimarlık Araştırmaları Stüdyosu’nun sahibi olan Atilla Yücel, bürolarının gerek Türkiye’de gerekse yabancı ülkelerde farklı projeler yaptıklarını kaydetti. Kapadokya’da yaklaşık 10 farklı mimari projeye imza attıklarını belirten Yücel, “Ariana Suitleri Butik Otel” projesinin, bundan üç yıl önce başladığını söyledi.

UKÜ ÖĞRETİM ÜYESİ YÜCEL’İN BUTİK OTEL TASARIMI BÜYÜK YANKI UYANDIRDI

Ariana Suitleri Butik Otel projesi, bölgede bulunan eski taş yapıların restore ve eklemeleri ile meydana gelmiş, 11 odadan oluşan bir butik otel projesi. Girişimciliğini işadamı Koray Edemen yaparken mimarlığını ise UKÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Yücel üstlendi. Proje hakkında detaylı bilgi veren Atilla Yücel, projenin ilk başından, sonuna kadar çok titiz bir çalışma izlendiğini ve çıtanın giderek yükseldiğini söyledi. Butik otelin her odasının suit niteliği taşıdığını anlatan Yücel, bütün odaların çok nitelikli ve günümüz standartlarında bir otel olduğunun altını çizdi.

“Bugün projelendiriyoruz, bugün yapıyoruz, bu yapı bugünün yapısı”

Ariana Suitleri Butik Otel projesinin bölgedeki diğer yapılar gibi eski dönemlerin tarihi yapılarını taklit etmediğini vurgulayan Prof. Dr. Atilla Yücel, bu projeye girerken “bugün projelendiriyoruz, bugün yapıyoruz, bu yapı bugünün yapısı” şeklinde bir sloganları olduğunu belirtti. Yücel, proje boyunca bu düşüncelerinden asla geri adım atmadıklarını da sözlerine ekledi.

“Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir proje”

Söz konusu projenin Kapadokya’da ve hatta Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir proje olduğunu vurgulayan Atilla Yücel, bu projenin Uçhisar’ın uç bir noktasında çok güzel görüntüsü olan bir arsa üzerine inşa edildiğini kaydetti. Yücel, projenin küçük çaplı olmasına rağmen turizm açısından çok değerli olduğunu söyledi.

UKÜ ÖĞRETİM ÜYESİ YÜCEL’İN BUTİK OTEL TASARIMI BÜYÜK YANKI UYANDIRDI

“Girişimci bir gencin fikriydi”

Projenin girişimcisinin Amerika’da yaşayan Koray Edemen isimli genç bir Türk’ün olmasının çok önemli olduğunu anlatan UKÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Yücel, işadamı Edemen’in Amerika’da bir tur acentesi olduğunu ve turistik gezilerle uğraştığını belirtti. Edemen’in her zaman ülkesine bir yatırım planı olduğundan bahseden Atilla Yücel, butik otel projesi kesinleştikten sonra, Mimarlık Araştırmaları Stüdyosu’nun deneyimlerine güvenerek Koray Edemen’in bu işe girdiğinin altını çizdi. Yücel, yapılan görüşmelerin ardından çizimlerin başladığını ve inşaata başlamamak için hiçbir neden kalmadığını söyledi.

“Proje engellenmeye çalışıldı”

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Atilla Yücel, “Ariana Suitleri Butik Otel” projesinin bölgedeki diğer otel işletmecileri tarafından durdurulmaya çalışıldığını ve projenin yargıya taşındığını söyledi. Yücel, bölgede alışılmamış bir yapı inşa ettiklerinden ötürü bu tarz bir olay yaşadıklarını belirtti. Bölgedeki otel işletmecilerinin bu konuyu Ankara Mimarlar Odası’na şikâyet ettiklerini anlatan Yücel, Oda’nın da bu şikâyetlere destek vererek konunun İdari Mahkeme’ye taşındığını söyledi. Atilla Yücel İdari Mahkeme’nin bölgeye bilirkişi yollaması üzerine çıkan karar ile projenin bir yıllık gecikmenin ardından devam ettiğini kaydetti.

UKÜ ÖĞRETİM ÜYESİ YÜCEL’İN BUTİK OTEL TASARIMI BÜYÜK YANKI UYANDIRDI“Butik Otel hizmete açıldı”

Üç yılın sonunda projenin neticelendiğini aktaran Atilla Yücel, o süre zarfında mimarlar cemiyetinin gözlerinin bu otel üzerinde olduğunu anlattı. Beklenenin kat kat üzerine çıkıldığını belirten Yücel, çok titiz bir çalışma izlendiğini söyledi. Otelin şu an çok üst düzeyde insanlara hizmet verdiğini kaydeden Yücel, “Maliyeti yüksek fakat hayli güzel bir iş ortaya koyduk.” dedi.

“Mutluluk duydum”

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Yücel,  böyle bir projede yer almaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Yücel, mimari yapıların artık alışılmışın dışına çıkması gerektiğini kaydederken kendisinin de bu tarz projelere devam edeceğini belirtti.

Prof. Dr. Atilla Yücel kimdir?

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Prof. Dr. Atilla Yücel, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden 1960’lı yılların sonunda mezun oldu. Ardından aynı üniversitede hemen öğretim görevlisi olarak işe başladı. 1980’li yıllarda aktif mimarlık hayatına başlayan Yücel, küçük bir atölye açarak kariyerinin ilk adımlarını attı. Sahibi olduğu Mimarlık Araştırmaları Stüdyosu ile birçok başarılı mimariye imza atan Prof. Dr. Atilla Yücel, halen aktif olarak mimarlığa devam etmekte.

Haber – Fotoğraflar: Bahadır AYNA