UKÜ ÖĞRETİM ÜYESİ İNSAN HAKLARI İLE İLGİLİ AÇIKLAMADA BULUNDUUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Turan Cavlan 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla açıklamada bulundu ve insan haklarının önemine vurgu yaptı.

İnsan hakları ihlalleri dünya gündeminin üst sıralarında

Aradan geçen 67 yıla karşın bugün bile insan hakları ihlallerinin dünya gündeminin en üst sıralarında yer aldığına vurgu yapan Yrd. Doç. Dr. Turan Cavlan son olarak, “Altmış yedinci yılına idrak ettiğimiz bugün, insan hakları ihlallerinin azalarak sona erdiği bir dünyaya kavuşmayı diler, Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutlarız.” dedi.

Dünya İnsan Hakları Günü nedir?

Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla açıklama yapan Yrd. Doç. Dr. Turan Cavlan, “Bilindiği gibi 1939-1945 yılları arasında yaşanan 2. Dünya Savaşı’nın akabinde kurulan Birleşmiş Milletler Örgütü, 1946 yılında bir İnsan Hakları Komisyonu oluşturmuştur.” dedi. Komisyonun amacının, insan haklarıyla ilgili araştırma yapmak ve öneride bulunmak olarak belirlendiğini belirten Cavlan, “Komisyon’un çalışmalarının bir sonucu olan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi hazırlanmış, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda oya sunulmuştur.” diye konuştu.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Turan Cavlan Genel Kurul’un bu bildirgeyi 1948 yılının 10 Aralık gününde kabul ettiğini ve bu nedenle her yıl 10 Aralık’ın Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlandığını belirtti.

Haber: Mine Özlem GÜNDÜZ – Fotoğraf: Sezer ERDOĞAN