Güzel Sanatlar Fakültesi’nin düzenlediği, Fakülte Dekanı Prof. Dr. Atilla Yücel’in öğrencilerinin sunumlarından oluşan bir seminer gerçekleştirildi. Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte öğrenciler İstanbul ve Marmara bölgesine ilişkin çalışmalarını tanıttı.

Seminerin açış konuşmasını yapan Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Atilla Yücel, öğrencilerin sunduğu İstanbul ve Marmara Bölgesi’ne ilişkin kentselleşme yapıları ve arazi şekilleri üzerine yapılan mimari çalışmaların ortaya nasıl çıkarıldığı konusunda bilgi verdi. Seminerde bu yapıları inşa ederken nelere dikkat edilmesi gerektiği ve İstanbul’da yer alan eski yapılarla günümüz yapılarının da karşılaştırılarak bu yapılar arasındaki mimari farkların ne olduğuna değinildi. Karşılaştırmaya dayalı söz konusu yapılar arasındaki mimari farklar salondaki öğrencilerin sorularıyla birlikte tartışıldı.

Prof. Dr. Atilla Yücel  seminer boyunca yaptığı açıklamalarda öğrencilerin kullandığı tasarım programı hakkında da bilgiler vererek programın nerelerde ve nasıl kullanılacağı konusuna değindi.  Bir dünya kenti olan İstanbul’un mimari ve kentsel boyutlarının ele alındığı çalışmalarda kullanılan tasarım programını salondaki Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerine tanıtan Yücel, söz konusu programın öğrencilerin çalışmalarına katkıda bulunabileceğini vurguladı.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Atilla Yücel, çalışmanın gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

HABER & FOTOĞRAF: ALPER BAYRAKTAR