otizm farkindalik gunu

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ)’nde 2  Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

Eğitim Fakültesi Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Bölümü öğretim görevlilerinden Gökhan Güven ve bölüm öğrencilerinin katkılarıyla hazırlanan etkinliğe Lefkoşa Özel Eğitim ve İş Merkezi Müdürü Soner Öyken, Algım Özel Eğitim Merkezi ve öğrencileri katıldı. UKÜ Öğrenci Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte öğrenciler palyaçolarla dans edip şarkılar söyledi.

otizm farkindalik gunu2

Lefkoşa Özel Eğitim ve İş Merkezi Müdürü Soner Öyken, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’ne dikkat çekerek, toplumu bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmak istediklerini dile getirdi. Öyken ayrıca, “Otizmli çoçukların bizden farklı olduklarını düşünmüyorum” dedi.

Zihin Engelliler Öğretmenliği Bölümü Öğretim Görevlisi Gökhan Güven, UKÜ’nün 2009 yılından bu yana Kıbrıs’ta ilk özel eğitim bölümünde öğretmen yetiştiren bir üniversite olduğunu  ve bu durumun toplumu bilinçlendirmek adına sorumluluk hissettirdiğini söyledi. Güven UKÜ’lü öğrenciler ve öğretim elemanları sayesinde Öğrenci Merkezi’nde yapılan etkinlik ile farkındalık yarattıkllarını dile getirdi.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Zihin Engelliler Öğretmenliği Bölümü’nün gerçekleştirdiği etkinliğe katılan öğrenciler şu görüşleri aktardı:

Sema Arslan  (Zihin Engelliler Öğretmenliği Bölümü)

Çok güzel bir etkinlik oldu çok eğlendik, özellikle yapılan dansları beğendim. Başarılı bir etkinlik olduğunu düşünüyorum.

Sevcan Yavuz (Zihin Engelliler Öğretmenliği Bölümü)

Lefkoşa Özel Eğitim ve İş Merkezi’nden öğrencilerle birlikte şarkılar söyledik, danslar ettik, otizmin simgesi olan mavi balonlar dağıttık. Güzel bir etkinlik oldu, otizmli çoçukların buradaki öğrencilerle iç içe olması bizleri çok mutu etti.

Haber: Sezer ERDOĞAN Fotoğraflar: Oğuz İLGEN