Doğal Öğretim semineri

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde Eğitim Fakültesi’ne bağlı Zihin Engelliler Öğretmenliği Bölümü tarafından “Doğal Öğretim” konulu seminer düzenlendi. Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminerde Anadolu Üniversitesi’nden Prof. Dr. İbrahim Halil Diken konuşmacı olarak yer aldı.

Prof. Dr. İbrahim Halil Diken, konuşmasının başında özel eğitimden söz ederken zihinsel engelliler arasında daha çok 0-6 yaş grubundaki çocukların eğitimlerinin erken zamanda gözlenilmesi ve önlem alınması gerektiğine vurgu yaptı.

Doğal Öğretim semineriDiken, şu anda çalışmakta olduğu kurumda 120 çocuk ile ailelerine hizmet verdiklerini belirterek daha çok konferanslarla özel eğitimde farkındalık yaratılması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Diken, “Özel eğitimciler olarak üç ana kural vardır; bakmak, baktıgında  görmek ve uygun yanıt vermektir.” diyerek cocukların çocuk olarak görülmesine dikkat çekti. Diken, aynı zamanda   her çocuğun özelliklerinin bilinmesi gerektiğini ve  gelişimsel özelliklerine uygun müdahalelerde bulunulmasının önemini aktardı.

Doğal öğrenimin önemine de değinen Prof. Dr. İbrahim Halil Diken bu eğitimlerde aile bireylerinin rolünün çok büyük olduğunu, öğrenmenin ilk olarak anne karnında başladığını vurguladı. Prof. Dr. Diken çocukların en çok anne ile vakit geçirdiklerini ve günde ortalama 22 saat uyuduklarını, geri kalan sürede ise etraflarındaki herşey ile etkileşim içine girdiklerini söyledi. Diken “Bu etkileşimleri anlamlandırabilirseniz, çocuk için doğal öğretim yapıyorsunuz anlamına gelir.” diye konuştu.

İbrahim Halil Diken, çocuğun öğrenme algısını geliştirirken kurallara ve zorunluluklara maruz bırakılmadan, ilgilendiği ve gözlemlediği şeyleri çocuğa kendi liderliğini benimseterek uygulamanın eğitimde algıyı arttıracağını da belirtti. Prof. Dr. Diken, özel eğitimcilerin çocuğun eğitimi için ailelere yardım etmesi gerektiğini söyledi ve öğrenim sırasında anne veya babanın yaklaşımının nasıl olması gerektiği hakkında da bilgiler verdi.

Diken, seminerin son bölümünde özel eğitimle ilgili videolar paylaşarak davranışların uygun olup olmadığına dair dinleyicilerin yorumlarına ve sorularına yer verdi.

Seminerin sonunda Eğitim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Fatoş Silman tarafından Prof. Dr. İbrahim Halil Diken’e teşekkür plaketi takdim edildi.

Doğal Öğretim semineri