Prof. Dr. Uyar

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü tarafından organize edilen seminerde yüzde 100 yenilenebilir enerji ve iklim değişikliği konuları tartışıldı. Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminerde konuşmacı olarak Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar yer aldı.

Seminerin açılışını yapan Rektör Koordinatörü ve Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serkan Abbasoğlu, yenilenebilir enerji kaynaklarının çevre dostu ve sürdürülebilir enerji kaynakları olduğunu söyledi. Abbasoğlu, bu enerji kaynaklarının her geçen gün kullanım miktarlarının artmasıyla fosil yakıtların olumsuz çevresel etkilerinin de azalacağını söyledi. Doç. Dr. Serkan Abbasoğlu ayrıca, Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar’ın çok değerli bir bilim insanı olduğunu ifade ederek, “Birçok uluslararası enerji organizasyonunda yönetici olarak görev almış olan Sayın Uyar, UKÜ Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü’nde de ailenin bir parçasıdır.” dedi.

“Türkiye ve Kıbrıs enerji kaynakları konusunda çok şanslı”

Tanay Sıdkı Uyar seminerdeki sunumuna enerji üretiminden önce enerjinin verimli tüketimine vurgu yaparak başladı. Prof. Dr. Uyar, yüzde 100 yenilenebilir enerjiye ulaşabilmek için gerekli olan üç ana ihtiyacın; yeterli kaynak, uygun teknoloji ve karar vericilerin isteği olduğunu söyledi. Kaynak konusunda Türkiye ve Kıbrıs’ın çok şanslı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, özellikle güneş ve rüzgarın bu bölgede ciddi potansiyele sahip olduğunu aktardı.

“Yenilenebilir enerji kaynakları ülke egemenliği için de önemli”

Yenilenebilir enerji tekonolojilerinin artık teknik ve ekonomik açıdan uygun seviyede olduğunu belirten Tanay Sıdkı Uyar, bölgedeki esas sıkıntının karar vericilerin isteği konusunda yaşandığını açıkladı. Almanya’nın 2050 yılına kadar yaptığı enerji planlamasını örnek gösteren Uyar, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kaynaklarının ülkenin enerji ihtiyacının karşılanmasının yanı sıra egemenliği için de önemlilik teşkil ettiğini söyledi. Prof. Dr. Uyar, bu noktaların yanı sıra artık birçok ülkenin çevresel etkileri sebebi ile fosil yakıtlı ve nükleer enerji santralleri konusunda önlemler aldığını da vurguladı.

Tanay Sıdkı Uyar konuşmasında Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) 2014 Konferansı’nın Peru’da yoğun katılımla gerçekleştiğini de aktardı. İklim değişikliğinin önlenmesi adına 2015’te düzenlenecek Paris konferansında netleşecek yeni çalışmaların yapıldığını da anlatan Uyar, yüzde 100 yenilenebilir enerji hedefinin bu konudaki en önemli çözüm adımlarından biri olduğunu söyledi.

Tanay Sıdkı Uyar seminerin sonunda, organizasyon komitesi başkanı olduğu ve UKÜ’’nün de destekleyen kuruluşlar arasında yer aldığı “Uluslararası Yüzde 100 Yenilenebilir Enerji Konferansı (IRENEC)”na değindi. Söz konusu konferansın bu yıl 5.’sinin gerçekleşeceğini söyleyen Prof. Dr. Uyar, akademik camianın yanı sıra birçok sivil toplum örgütü ve meslek odasını buluşturan konferansın bilimsel hedefler ile toplumun yenilenebilir enerji konusunda bilinçlenmesinde önemli bir organizasyon olduğununun altını çizdi.