İnşaat Haftası

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği Bölümü ve İnşaat Kulübü tarafından İnşaat Mühendisliği Haftası’nın 6’ncısı gerçekleştirildi. Öğrencilerin mesleki ve kişisel gelişimlerine katkı koymanın amaçlandığı 6. UKÜ İnşaat Mühendisliği Haftası’nda, alanında uzman kişilerin yer aldığı konferanslar, teknik gezi ve eğlenceli aktiviteler düzenlendi.

Altı gün süren UKÜ İnşaat Mühendisliği Haftası kapsamında ilk gün ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Melih Yanmaz tarafından “2010 Güzelyurt Taşkını ve Olası Önlemler (2010 Güzelyurt Flood and Remedial Measures)” başlıklı bir sunum gerçekleştirildi.

Etkinlik programının ikinci gününde düzenlenen konferansta ise uzun yıllar yurt dışında inşaat alanında önemli görevlerde bulunan ve bu alanda çeşitli üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışan Türcan Ardalı konuşmacı olarak yer aldı. Ardalı, öğrencilere “Mezuniyet sonrası karşılaşılması muhtemel problemler” konusunda bilgiler aktardı.

İnşaat Mühendisliği Haftası kapsamında üçüncü etkinlik olarak Geçitköy Barajı’na teknik gezi düzenlendi. İnşaat Mühendisliği öğrencileri Öğretim Görevlisi Burhan Yıldız ile birlikte KKTC’ye Su Temini Projesi’nin Kuzey Kıbrıs ayağı olan Geçitköy Barajı’nı gezdi. Barajın yapım aşamaları ve yapımında kullanılan teknik malzemeler hakkında bilgi alan öğrenciler projenin deniz geçişi ile ilgili ayrıntılı bilgi elde etti ve burada kullanılan teknolojiyi de inceleme fırsatı buldu.

İnşaat Mühendisliği Haftası etkinliklerinin dördüncü gününde ise Lefke Avrupa Üniversitesi’nden Doç. Dr. Khaled Marar “Ponza Taşı Agregası Kullanarak Üretilen Harç ve Alanın Bazı Mühendislik ve Termal Özellikleri (Some Engineering and Thermal Properties of Mortar and Plaster Produced with Pumice Aggregate)” konulu konferans verdi.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencileri etkinliklerin beşinci gününde Stonite Mermer & Tuğla Fabrikası’nı gezdi. Aynı gün, Yakın Doğu Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Pınar Akpınar da “Beton Dayanımı: Mühendisler Tarafından Genelde Küçümsenen Önemli Bir Kavram (Concrete Durability – A Vital Concept That is Usually Underestimated by Engineers)” konulu konferans verdi.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi 6. İnşaat Mühendisliği Haftası’nın son gününde ise öğrenciler arasında voleybol ve basketbol turnuvaları düzenlendi.

İnşaat Haftası İnşaat Haftası İnşaat Haftası İnşaat Haftası