Kazakhstan’s Independence Day

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde Kazakistan’ın 23. Bağımsızlık Günü etkinliklerle kutlandı. Öğrenci Gelişim ve Danışma Merkezi tarafından organize edilen etkinliğe Kazak öğrencilerin yanı sıra farklı uluslardan öğrenciler de katıldı.

Kazakistan bayrakları ve ülkenin ulusal renklerinde balonlar ile süslenen Öğrenci Merkezi’ndeki etkinliğe ilgi yoğundu. Kutlamalar Kazakistan ulusal marşının okunmasıyla başladı ve sonrasında özel folklorik kıyafetli Kazak öğrenciler ülkelerine özgü dansları sergiledi, şarkılar söyledi. Etkinlikte ayrıca Kazakistan’ın kültürel özelliklerinin anlatıldığı çeşitli video filmler gösterildi. Gecede öğrenciler arasında yapılan halat çekme yarışı da büyük beğeniyle izlendi.

Kutlamalar, UKÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Adalıer’in öğrencilerle birlikte Kazakistan motifli pastayı kesmesiyle sona erdi.

Geceye katılan UKÜ öğrencilerinin etkinlikle ilgili düşünceleri ise şöyle:

Mziwakhiwe Moyo (Tanzanya)

“Kesinlikle mükemmel bir etkinlikti. Kazakistan ve kültürü hakkında birçok şey öğrendim ve çok eğlendim.”

Ganiev Manucher (Tacikistan)

Bugün güzel bir gündü, çok eğlendim. Yapılan etkinlik muhteşemdi. Grubumuz da maalesef etkinlikte yapılan halat çekme yarışında kaybetti.”

Abdur-Rahman Salihu Abubakar (Nijerya)

Çok eğlenceli bir kutlama yapıldı, bütün Kazak öğrencilerin bağımsızlık gününü kutlarım.”

Khaled Maayta (Ürdün)

“Kesinlikle müthiş bir kutlamaydı, yeni bir kültür tanıdım ve Kazakistan hakkında yeni bilgiler edindim. Kazakistan son derece güzel bir yermiş.”

Khuder Ajaj (Lübnan)

“Çok eğlendim, çok güzel bir etkinlik oldu.”