Matematik ve Bilim Şenliği

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ne bağlı Sınıf Öğretmenliği Bölümü öğrencileri Arabahmet İlkokulu öğrencilerine yönelik Matematik ve Bilim Şenliği düzenledi.

Sınıf Öğretmenliği Bölümü son sınıf öğrencilerinin “Öğretmenlik Uygulaması 1” dersi kapsamında düzenlenen şenlikte tangram, origami, perspektif çizimler ve modelleme, mikroskopla keşifler, sürtünme, volkan deneyleri gibi çeşitli fen ve matematik aktiviteleri gerçekleştirildi. Şenlikle birlikte UKÜ’lü öğrenciler öğretmenliğe yönelik deneyim elde ederken Arabahmet İlkokulu’ndaki ögrenciler de eğitici ve eğlenceli bir gün geçirdi.

Keyifli matematik

Matematik ve Bilim ŞenliğiŞenlik kapsamında UKÜ Sınıf Öğretmenliği öğrencileri matematik istasyonlarında cebir ve geometri ile çeşitli aktiviteler uyguladı. Öğrenciler küçüklere çeşitli modeller göstererek bunları tangram şekilleri ile oluşturmalarını istedi. Kağıt katlama sanatı origamiyle tanışan Arabahmet İlkokulu öğrencileri renkli kağıtlardan kedi, köpek gibi hayvan figürleri oluşturdu. Proje kapsamında ayrıca ilkokullular, ahşap blokları kullanarak önceden çizilmiş modeller inşa etmeye çalıştı ve inşa edilen farklı modelleri perspektif çizimler yoluyla kağıda aktardı. Öğrenciler uçak yarışı, bovling ve sürpriz sayılar gibi oyunlarla dört işlem matematik problemleri de çözdü.

Mikroskopla tanışan öğrenciler heyecan yaşadı

Matematik ve Bilim ŞenliğiFen istasyonlarında ise UKÜ’lü öğrenciler, Arabahmet İlkokulu öğrencilerinin mikroskopla kelebek kanadı, soğan zarı gibi çeşitli nesneleri kullanarak inceleme yapmalarına yardımcı oldu. İlk kez mikroskopla tanışan çok sayıda ilkokul öğrencisi heyecan yaşadı. Sınıf Öğretmenliği Bölümü öğrencileri tarafından geliştirilen, sürtünme konusuna yönelik öğretim materyali ilkokul öğrencilerinin ilgi odağı oldu. Makarna, mercimek, folyo gibi farklı dokulardaki çeşitli malzemelerle üretilen pist üzerinde çocuklar oyuncak arabaları yarıştırdı ve hangi yüzeyde neden daha hızlı gidilebildiğini tartıştı. Yoğunluk farkından yararlanarak yapılan volkan deneyi ise yine öğrenciler tarafından şaşkınlık ve heyecanla izlendi. Fen etkinlikleri kapsamında maddenin hallerine yönelik yapılan canlandırma etkinliği ise keyifli görüntüler oluşturdu. Dokuz farklı istasyonda gerçekleştirilen matematik ve bilim şenliği Arabahmet İlkokulu’nda bayram havası yarattı.

“Öğrencilerimizle gurur duyduk”

Yürütülen etkinlikleri yakından izleyen UKÜ Sınıf Öğretmenliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sevilay Atmaca ile “Öğretmenlik Uygulaması 1” dersinin yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. Tuba Gökmenoğlu öğrencileri ile gurur duyduklarını ifade etti. UKÜ öğretim üyeleri son sınıf öğrencilerinin öğretmenliğe bir adım daha yaklaştıklarını ve yanlarında kendilerine destek olabilecek herhangi bir tecrübeli öğretmen veya öğretim elemanı olmamasına rağmen konuya son derece hakim olduklarını açıkladı. Atmaca ve Gökmenoğlu ayrıca etkinliğin en önemli sonucunun, öğrencilerinin küçük çocuklarla çok iyi iletişim kurabildiklerini gözlemlemek olduğunu da ifade etti.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Sınıf Öğretmenliği Bölümü öğrencileri “Matematik ve Bilim Şenliği”ne katılan Arabahmet İlkokulu öğrencilerine hediyeler de dağıttı.