Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından Kıbrıs’ta ilk kez düzenlenen dünyaca ünlü mimar Le Corbusier konulu uluslararası seminer tamamlandı.

“Akdeniz’de Bir İsviçreli – Le Corbusier” temasıyla 10-13 Aralık tarihlerinde düzenlenen seminerde çeşitli ülkelerden uluslararası tanınmışlık ve yetkinliğe sahip 12 konuşmacı yer aldı. Kuzey Kıbrıs ve Türkiye’den çeşitli kuruluşların da katkıda bulunduğu seminere ayrıca akademisyenler, profesyonel meslek insanları, kültürel gruplar ile yurtiçi ve yurtdışından öğrenciler de katıldı.

Yirminci yüzyıl modern dünyasının öncülerinden, asıl adı Charles-Édouard Jeanneret-Gris olan mimar, tasarımcı, heykeltraş, yazar, şehir plancısı  Le Corbusier  konulu uluslararası seminerin açılışına Milli Eğitim Bakanı Dr. Özdemir Berova da katıldı.

Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleşen açılışta Bakan Dr. Özdemir Berova, UKÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Hikmet Seçim, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Nezih Ayıran ve Kıbrıs Türk Mimarlar Odası Başkanı Azmi Öge birer konuşma yaptı.

Berova: Seminer kentsel planlamamız açısından büyük önem taşıyor

Milli Eğitim Bakanı Bernova

Milli Eğitim Bakanı Dr. Özdemir Berova konuşmasında bu kadar önemli ve geniş katılımlı seminerin ülkede düzenlenmesinin önemine vurgu yaparak, “Mimarları bir araya getiren bu seminer, ülkenin gündeminde olan kentsel planlama ve mimari geliştirme için büyük önem taşıyor. Burada işlenecek ve tartışılacak konular bize önemli katkılar sağlayacaktır.” dedi.

Bakan Berova konuşmasında ayrıca eğitim adası olma yolunda önemli mesafa katettiklerini de aktararak şu an 11 üniversitede 75 bin öğrencinin eğitim gördüğünü ve hedeflerinin bu sayıyı kalite ile orantılı şekilde artırmak olduğunu söyledi.

Seçim: Le Corbusier 20. yüzyıl uygarlığına katkı sağlamış bir sanatkardır

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Hikmet Seçim de seminerin önemine değindiği konuşmasında Le Corbusier olarak bilinen Charles – Édouard Jeanneret – Gris hakkında bilgi verdi.

Seçim, Le Corbusier’in dünya üzerinde çağdaş mimarinin en önemli ve önde gelen isimlerinden biri olduğunu ve yalnızca mimarlar için değil;  günlük yaşamının tamamını bir yapı içerisinde geçiren herkes için önemli olduğunu kaydetti. Le Corbusier’in giderek metropolleşen kentlerde insanların daha rahat yaşamalarını sağlayan yapı ve tasarımlar inşa ettiğini de açıklayan Prof. Dr. Hikmet Seçim, “Le Corbusier hepimizin hayatında yer edindi. O, yalnızca mimar değil; bir ressam, yazar ve mükemmel bir mobilya tasarımcısıydı. Kısacası O, 20. yüzyıl uygarlığına katkı sağlamış bir sanatkardır.” dedi.

Atilla Yücel’e teşekkür

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Nezih Ayıran da konuşmasında seminerin düzenlenmesine katkı sağlayan herkese ve özellikle Fakülte’nin önceki Dekanı Prof. Dr. Atilla Yücel’e teşekkür etti. Nezih Ayıran, Le Corbusier seminerinden beklenen kazanımın modern mimari döneminde kısıtlı coğrafiyi yıkıp, başka coğrafyaların yansımalarını tanıyabilmek ve en önemlisi Le Corbusier’in başka coğrafyalardan nasıl etkilendiğini de ayrıntılı şekilde görebilmek olduğunu belirtti.

“Le Corbusier akıntıya karşı yüzmeyi tercih etmiştir”

Kıbrıs Türk Mimarlar Odası Başkanı Azmi Öge ise konuşmasında söz konusu seminerin gerçekleşmesinden büyük bir mutluluk ve onur duyduğunu ifade etti. Öge ülkede yapısal eksikliğin çok önemli sorun teşkil ettiğini ve bunun kendileri için acı verici olduğunu söyledi. Azmi Öge, Le Corbusier ile ilgili olarak da, “Le Corbusier kendinden öncekileri taklit etme kolaylığına gitmemiş, gezmiş, alışılmışı incelemiş, değerlendirmiş ancak akıntıya karşı yüzmeyi tercih ederek mimarlığa yeni yorumlar getirmiştir.”

“Akdeniz’de Bir İsviçreli – Le Corbusier” semineri açılışın ardından davetli konuşmacıların sunumları, panel ve tartışma oturumlarının yanı sıra atölye çalışmaları ile devam etti.

Seminer çerçevesinde davetli konuşmacılardan İspanya La Coruna Üniversitesi’nden Antonio Amado, “Le Corbusier ve Otomobil” ile “Le Corbusier Brezilya’da” başlıklı iki sunumunu; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Aykut Köksal, “Le Corbusier’in Şehircilik’i ve Yazınsal Ütopyalar”; Mersin Üniversitesi’nden Cânâ Bilsel, “Doğu’ya Seyahat (Voyage d’Orient)’den İzmir için Yeşil Kent Temalı Master Plan Önerisine”; İspanya Alcala Mimarlık Okulundan Daniel Merro Johnston “Curuchet Evi’nin Öyküsü”; Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’nden Elke Krasny, “Le Corbusier’in Seyahatini Yeniden Gezmek”; İsviçre Svizzera Italiana Üniversitesi’nden Jacques Gubler, “Türkiye + Yunanistan ve İlk Çağlara Dönüş”; Fransa Le Corbusier Araştırma Merkezi’nden Jacques Sbriglio, “Standartlaşmadan Sanat’a”; Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nden Marko Kiessel, “Le Corbusier’in Kıbrıs Mimarisine Doğrudan ve Dolaylı Etkileri”; Hindistan Candigarh Mimarlık Okulu’ndan Rajnish Wattas, “Le Corbusier Hindistan’da: Candigarh ve Sonrası” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdi. Bu konuşmacıların yanı sıra Mersin Üniversitesi’nden Esra Şahin Burat, “Modern Eve Antik Dönem Etkileri: Le Corbusier’in Çalışmalarında İlk Dönem Yansımaları” başlıklı araştırmasını sundu.  Seminerde ayrıca, fotoğraf sanatçısı Mimar Cemal Emden de “Görsel Seyir Defteri: Le Corbusier’in Yapıtına Bir Fotoğrafçının Bakışı” temalı özel slayt sunumunu gerçekleştirdi.

Mimarlar Salamis’i yakından inceledi

“Akdeniz’de Bir İsviçreli – Le Corbusier” Uluslararası Semineri kapsamında ülkeye gelen davetliler UKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Marko Kiessel rehberliğinde Gazimağusa Salamis Harabeleri’ni gezerek inceleme imkanı da buldu.

Haber: Alin Çağlayan