Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi ev sahipliğinde Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından Kıbrıs’ta ilk kez modern mimarlık ve tasarım dünyasının öncülerinden Le Corbusier ile ilgili uluslararası seminer gerçekleştiriliyor.

“Akdeniz’de Bir İsviçreli – Le Corbusier” temasıyla 10-13 Aralık tarihlerinde UKÜ Çevik Uraz Konferans Salonu’nda düzenlenecek seminerde değişik ülkelerden alanlarında uluslararası tanınmışlığı ve yetkinliği olan 12 konuşmacı yer alacak. Hazırlıkları yaklaşık bir yılı aşkın süredir devamedenve UKÜ dışında Kuzey Kıbrıs ve Türkiye’den çeşitli kuruluşların da katkıda bulunduğu etkinlikte akademisyenler, profesyonel meslek insanları, kültürel gruplar, Kıbrıs okullarından ve yurtdışından öğrenciler bir araya gelecek.

Kıbrıs kültür hayatında önemli bir yer tutacak

Güzel Sanatlar Fakültesi’nden yapılan açıklamaya göre 20. yüzyılın mimarisini ve tasarım dünyasını en fazla etkileyen isimlerden biri olarak bilinen Le Corbusier ile ilgili seminerin Kıbrıs’ta ilk kez yapılacak olması hem Kıbrıs kültür hayatında, hem de tasarım dünyasında önemli bir yer tutacak.

Seminer sayesinde Le Corbusier’nin Avrupa coğrafyası dışında kalan bölgeler için yaptığı tasarımlar ve mimarlıktan başka tasarım alanları için ürettiği görüşler de bilimsel ortamda paylaşıma açılacak. Bu açıdan, “Akdeniz’de Bir İsviçreli – Le Corbusier” Uluslararası Semineri’nin sadece geleneksel bir eğitim toplantısı değil, fikirlerin paylaşıldığı ve özgün fikirlerin üretildiği bir buluşma olması hedeflenmekte.

Türkiye’nin 7 farklı üniversitesi UKÜ’de buluşacak

“Akdeniz’de Bir İsviçreli – Le Corbusier” temalı seminere katılım için Türkiye’den 7 üniversitenin öğrencileri ile öğretim elemanları ve profesyonel mimarları da program boyunca UKÜ’ye gelecek ve etkinliklere katılacak.  UKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri ve misafir olarak katılacak 45 mimarlık ve iç mimarlık öğrencileri ile birlikte toplam 80 öğrencinin yer alacağı “Mimari Sunum, Eskiz ve Karikatür”, “Mimari Fotoğraf” ve “Le Corbusier’i Yeniden Düşünmek” temalı atölye çalışmaları hem üniversite kampüsü hem de Lefkoşa içinde seçilmiş mekânlarda gerçekleştirilecek.

Davetli konuşmacıların sunumları ve panel tartışmalarının ardından açık tartışma ortamları oluşturulacak, ayrıca mimarlık ve diğer tasarım bölümü öğrencileri seminer sırasında atölye çalışmalarında aktif rol alacaklar. Atölye çalışmaları da davetli konuşmacılar ve Fakülte öğretim elemanları tarafından yürütülecek.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi ev sahipliğinde Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından düzenlenecek seminerin tamamlanmasının ardından tüm çalışmaları içeren uluslararası standartlarda bir seminer kitabı da UKÜ yayını olarak basılacak. Söz konusu yayın mimarlık ve eğitim ortamının alım ve kullanımına sunulacak.

Seminer Programı