Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ve Tıp Bilimleri Kulübü öğrencileri Pharma Mondial ilaç fabrikasına teknik gezi gerçekleştirdi. Eczacılık Bölümü’nün “Teknoloji” dersi kapsamında gerçekleştirilen gezide 3. ve 4. sınıf öğrencileri Avrupa standartlarına uygun üretimin gerçekleştirildiği bir fabrikayı yakından inceleme imkanı buldu.

Geziye öğretim elemanlarından Prof. Dr. Murat Şumru, Doç. Dr. Kemal Buharalıoğlu, Yrd. Doç. Dr. Ender Volkan Çinar, Öğr. Gör. Övgü İşbilen, Araş. Gör. Ashfaq Rehman katıldı. Teknik gezide Pharma Mondial Direktörü Dr. Feridun Adahan ziyaretçilerine fabrikanın kuruluş aşaması ve işleyişinin yanı sıra cihazlar ve ilaç üretiminden ambalajlamaya kadar olan süreç ile ilgili bilgiler aktardı. Öğrenciler gezide fabrika çalışanlarıyla birebir konuşma fırsatı da buldu.

Gezi hakkında konuşan Yrd. Doç. Dr. Ender Volkan Çinar “Gerçekleştirdiğimiz bu gezi ile birlikte öğrencilerimiz bölüm hakkında merak ettiklerini hem Feridün Bey’e hem de fabrika çalışanlarına sorma fırsatını elde etti. Bunun yanında Avrupa standartlarına uygun üretimin gerçekleştirildiği bir fabrika gördüler ve bu da onlar için büyük bir deneyim oldu.” diye konuştu.

Öğretim Görevlisi Övgü İşbilen de “Öğrencilerimizin Kuzey Kıbrıs’ta üretimin Avrupa standartlarına uygun olarak yapıldığı bir ilaç fabrikası gezme şansı yakalaması onlar için çok büyük bir deneyim oldu. Bunun yanında bu fabrikada staj yapma fırsatını da elde ettiler.” dedi.

Geziye katılan 3. sınıf öğrencisi Kayra Coşar da şunları söyledi: “Çok verimli ve faydalı bir gezi oldu. İlaç üretim aşamasını yakından birebir görme fırsatı bulduk. İlaçlarının üretilirken hepsinin ayrı ayrı odalardan geçtiğini, labaratuvar düzenini, hava ve su faktörünün üretim aşamasında ne kadar önemli olduğunu ve bunun yanında ileri teknoloji üretim aletlerini tanıma şansımız oldu.”