Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Spor Koordinatörü Tarkan Kayaş, UKÜ Haber Ajansı’na, Hentbol Takımı’nın son durumu ve KKTC’nin salon sporları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Çok genç bir takıma sahip olduklarını belirten Tarkan Kayaş, oyuncularının 18-21 yaş gruplarından oluştuğunu ve hentbolda genç ve büyük kadınlar liginde şampiyonluğun en büyük adaylarından olduklarını söyledi.

Büyükler takımına iki yeni transfer yaptıklarını ve hedef yükselttiklerini kaydeden Kayaş bu yıl büyük kadınlarda final oynamayı arzu ettiklerini söyledi. Tarkan Kayaş, bunu başarabilecek güçte olduklarını ancak rakiplerinin de kendileri kadar güçlü olduğunu aktardı.

“Futbolun dışındaki sporlara yeterli destek sağlanmıyor”

Kuzey Kıbrıs’ta salon sporlarına ve futbolun dışında kalan sporlara karşı bir ilgisizlik olduğuna da vurgu yapan Kayaş, ilgili bakanlığın ve siyasetçilerin maddi konularda dağılım yaparken çok adaletli davranmadıklarını söyledi.

Salon sporlarının en büyük sıkıntısının maddi sorunlar olduğuna değinen Tarkan Kayaş, “Federasyonlara ayrılan kaynaklar yetmediği için federasyonlar küçülme yoluna gitti ve kulüpler de kaynak bulamadıkları için kapanmaya başladı.” diye konuştu.

Kayaş, dünyada ve Kuzey Kıbrıs’ta en popüler sporun futbol olduğunu ancak ülkedeki futbolun o kadar büyük olduğunu düşünmediğini de dile getirdi.

“Büşra ile gurur duyuyoruz”

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Spor Koordinatörü Tarkan Kayaş ayrıca UKÜ Hentbol Takımı oyuncusu Büşra Çete hakkında da açıklamalarda bulundu. Çete’nın hentbolda son zamanlarda gördüğü ender yeteneklerden biri olduğunu söyleyen Kayaş, oyuncunun başarısıyla gurur duyduklarını ifade etti. Büşra Çete’nin takımda önemli bir rol üstlendiğini de aktaran Tarkan Kayaş hentbolcunun geçen yılın “gol kraliçesi” olduğuna dikkat çekerek, “Büşra takım içinde en önemli silahlarımızdan biri. Böyle devam ederse çok iyi yerlere geleceğine inanıyorum.” dedi.

Büşra Çete, Yenidüzen Gazetesi’nin bu yıl ki “Yılın Genç Sporcusu” kategorisinde aday gösterildi.