Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde İletişim Fakültesi tarafından, Fakülte’yi tercih eden ve İngilizce hazırlık eğitimi alan öğrenciler için tanıtım toplantısı düzenlendi.

Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya UKÜ Rektör Vekili ve İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hikmet Seçim ve öğretim elemanları katıldı. Toplantıda Prof. Dr. Hikmet Seçim ve bölüm başkanları sırayla söz alarak Fakülte ve bölümler hakkında öğrencileri bilgilendirdi. Yeni öğrenciler de merak ettikleri konuları öğretim elemanlarına sorarak öğrenebilme imkanı buldu.

“Fakülte olarak zengin bir kültüre sahibiz”

Toplantıda ilk sözü alan İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hikmet Seçim, Fakülte’yi tanıtıcı bilgiler verirken eğitim dili İngilizce olan tüm böümlerde birçok farklı kültürden öğrencinin bir arada olmasının sevindirici olduğunu söyledi. Öğrencilerin kültürel farklılıktan dolayı zorluk çekmemesi gerektiğini de belirten Seçim, “Bizler sizin buradaki aileniz gibiyiz; burada sorunlarınızı paylaşabileceğiniz sıcak ve samimi bir ortam olduğunu göreceksiniz. Amacımız sizlerin, akademik veya değil, her türlü sorununu çözmeye yardımcı olmaktır.” dedi. Prof. Dr. Hikmet Seçim İngilizce dilini iyi öğrenmenin son derece yararlı olduğunu da vurgulayarak öğrencilere bu çok kültürlü ortamda diğer uluslararası öğrencilerle konuşmaktan çekinmemelerini, hata yapma kaygısını uzaklaştırmalarını söyledi. Dekan Seçim, “İngilizce konuşurken hata yapmaktan çekinmeyin, sizin ‘hata yapma özgürlüğünüz’ var.” dedi.

“Görsel İletişim Tasarımı işsiz kalmayacağınız bir bölüm”

Prof. Dr. Hikmet Seçim’in ardından söz alan Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Metin Çolak da Bölüm’de İngilizce’nin önemine vurgu yaparak hazırlık okulunda bu anlamda daha özenli ve dikkatli olunması gerektiğini ifade etti. Çolak, bölüm ile ilgili olarak ise, “Geleceği olan bir bölüm. İşsiz kalmayacağınız bir bölüm. Üniversitemiz uluslararası bir atmosfore sahip. Uluslararası öğrencilerle arkadaşlık edin.” dedi.

“Radyo – Televizyon stüdyolarında geniş uygulama olanakları”

Radyo – Televizyon Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Birsel Matara ise konuşmasında kitle iletişim araçlarını iyi kullanmanın önemine işaret ederek Üniversite bünyesinde bulunan ve Bölüm’ün uygulama alanı olan Radyo – TV stüdyolarıyla ilgili bilgi verdi. Matara, stüdyolarda öğrencilerin asistan öğrenci olarak görev alabileceklerini ve gerek ders kapsamında gerekse ders dışı çalışmalarda stüdyonun uygulama olanaklarından yararlanabileceklerini söyledi.

“Toplumda eğitimli gazeteci olması önemli”

Gazetecilik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Jonathan Stubbs da konuşmasında toplumda eğitimli gazeteci olmanın önemine vurgu yaptı. Stubbs, değişen ve gelişen teknoloji ile birlikte haber okuma alışkanlığının biçim değiştirdiğini ancak haber yazmanın dolayısı ile haberciliğin aynı kaldığını kaydetti.

Gazetecilik Bölümü Öğretim Görevlisi Nurten Avtürk de Bölüm’ün uygulama alanları ile ilgili bilgi vererek Gazetecilik öğrencilerinin UKÜ Haber Ajansı’nda hem asistan öğrenci olarak çalışabildiklerini hem de uygulama şansı bulduklarını söyledi. Avtürk, öğrencilerin birer muhabir olarak izledikleri etkinliklerin, çektikleri fotoğrafların, yaptıkları röportaj ve araştırmaların Ajans aracılığıyla medyaya servis edildiğini ayrıca haberlerin Türkçe’nin yanı sıra İngilizce olarak da Üniversite’nin haber sitesi ajans.ciu.edu.tr’de yayınlandığını belirtti.

“En popüler bölüm Reklamcılık ve Halkla İlişkiler”

Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Bahar Taşeli ise Fakülte’nin en popüler bölümünün Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü olduğunu söyledi. Dört yıl eğitim sürecinde stajların da önemli olduğuna vurgu yapan Taşeli öğrencilerin iyi yerlerde staj yapabilmesinin kendileri için üniversite sonrası iş imkanlarını artırdığını açıkladı.

İletişim Fakültesi tarafından organize edilen tanıtım toplantısının sonunda Fakülte öğretim elemanları öğrencilerden gelen soruları yanıtladı.