Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ)’nde “Ebola Virüsü Hastalığı: Belirtileri ve Korunma Yöntemleri” konulu konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak Sağlık Bakanlığı temsilcisi Dr. Figen Gülen İnce ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Nesil Bayraktar katıldı.

Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansta Dr. Figen Gülen İnce hastalığın çok hızlı ilerleyen bir hastalık olduğunu ve halkı bilinçlendirmek için çeşitli seminerler düzenleyip tedbirler aldıklarını belirtti.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Nesil Bayraktar yoğun katılımlı konferansta Ebola virüsünün tanımını yaparak bu hastalığın nasıl ve ne zaman ortaya çıktığını anlattı. 1970’li yıllarda Afrika ülkelerinin belirli bölgelerinde ortaya çıkan bu virüsün o dönemlerde sadece hayvandan insana geçtiğini, yine o dönemlerde insandan insana geçmediğini belirterek, “Ebola virüsü mutasyona uğrayarak Aralık 2013 yılından itibaren insandan insana bulaşmaya başlamıştır.” dedi.

Sağlık Bakanlığı temsilcisi Dr. Figen Gülen İnce Ebola virüsü hastalığının en büyük belirtisinin yüksek ateş olduğunu vurgulayarak, “Hastalık 21 gün içerisinde kendini göstermeye başlıyor. Böyle bir durum karşısında mutlaka bizimle iletişime geçilmesini rica ediyoruz.” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün söz konusu virüse karşı önlemler aldığını söyleyen Dr. İnce, Kıbrıs’ın bir üniversite adası olduğunu dolayısıyla Afrika’dan gelen öğrencilere yönelik bilgilendirme formları dağıtıldığını belirtti. Figen Gülen İnce ayrıca bu hastalık için gerekli olacak tıbbi malzemeleri temin ettiklerini ve sadece bu hastalığın araştırılmasına özel bir sağlık birimi kurduklarını ifade etti.

Dr. Figen Gülen İnce, hastalığın Kıbrıs’a ulaşması durumunda neler yapılabileceği konusunda Ağustos ayında Sağlık Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı sorumluları ile tıp fakültesinden hocaların da yer aldığı bir sağlık komitesine katıldıklarını söyledi. İnce ayrıca Sağlık Bakanlığı olarak Batı Afrika’dan gelenlerde virüs görülmesi halinde ücretsiz tedavi imkanları sunacaklarını da açıkladı. Dr. Figen Gülen İnce virüsü taşıyan hastalara hizmet verecek bir hastahane ve orada çalışacak donanımlı personel temin ettiklerini de sözlerine ekledi.