Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Meslek Yüksekokulu bünyesinde bulunan Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) denkliğini aldı. KKTC’de ilk ve tek olma özelliğine sahip programda, Türkiye ve diğer ülkelerden öğrenciler de öğrenim görebilecek.

İki yıl önce YÖDAK onayıyla açılan ve ilk öğrencilerini kabul eden Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü, 2014 – 2015 Akademik Yılı’nda YÖK onayı da alarak kapılarını Türkiye’ye ve dünyaya açtı. Uzun uğraşlar sonunda açılan Bölüm kısa sürede gelişerek ilk mezunlarını da Haziran ayında verdi. Saç, makyaj, cilt ve vücut bakımı, epilasyon – depilasyon gibi alanlarda derslerin uygulamalı olarak yürütüldüğü bölümde, geçen yıl atölyeler de yenilenerek en son teknolojiye uygun cihazlarla donatıldı.

Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü’nün kurucusu ve bölüm başkanı Öğretim Görevlisi Vali Gjinali, YÖK denkliğinin önemine vurgu yaparak programdan mezun olacak öğrencilerin diplomalarının artık sadece Kuzey Kıbrıs’ta değil Türkiye ve diğer ülkelerde de geçerli olduğunu söyledi. Özellikle gelişmiş ülkelerde bu alanda artık sadece gözlem ve uygulama yoluyla değil; bilimsel yöntemlerin de kullanılarak eğitim verildiğini hatırlatan Gjinali, UKÜ öğrencilerinin de aynı standartlarda eğitim gördüğünü ve ne yaptığını bilen, açıklayabilen, tam donanımlı profesyoneller olarak mezun olduklarını söyledi.

Programa açıldığı günden bu yana yoğun talep olduğunu belirten Vali Gjinali, her geçen yıl öğrenci sayısının katlanarak arttığına dikkat çekti. Gjinali, “Programımız sadece meslek liselerinden veya düz liselerden mezun öğrenciler tarafından değil aynı zamanda sektörde çalışanlar tarafından da tercih ediliyor. Bunun yanında farklı alanlarda lisans eğitimini tamamlamış ve ikinci bir üniversite olarak bizi tercih eden öğrencilerimizin de olması bu alanda alınacak bilimsel eğitimin önemini ortaya koymaktadır.” dedi.

Vali Gjinali, Haziran ayında mezun olan öğrencilerin hemen hemen hepsinin Kuzey Kıbrıs’ın önde gelen işletmelerinde çalışmaya başladıklarını belirterek sektörün de artık öncelikli olarak bu alanda üniversite eğitimi görmüş mezunları tercih ettiğini vurguladı.