Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcıları Yrd. Doç. Dr. Cemil Atakara ve Yrd. Doç. Dr. Afet Çeliker, Ulusal Mimarlık Akreditasyon Kurulu (NAAB) Başkanı Prof. Dr. Theodore C. Landsmark ve NAAB eski başkanı Sharon Carter Matthews (March) ile ABD’de bir araya geldi.

Ulusal Mimarlık Akreditasyon Kurulu (NAAB)’nun dünyaca bilinen en önemli akreditasyon kuruluşlarından olduğuna vurgu yapan Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Cemil Atakara, akreditasyon konularında ABD’de iki günlük yoğun temas ve istişarelerde bulunduklarını belirtti. Atakara, bunun neticesinde de NAAB Başkanı Prof. Dr. Theodore C. Landsmark’ın çok kısa bir zaman içerisinde UKÜ Mimarlık Bölümü’nü ziyaret edeceğini söyledi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Yrd. Doç. Dr. Cemil Atakara, UKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi’ne bağlı Mimarlık Bölümü, İç Mimarlık, Endüstri Ürünleri Tasarımı ve Grafik Tasarım Bölümlerinin bulunduğunu söyleyerek, başta Mimarlık Bölümü olmak üzere tüm bölümlerin akreditasyonu için yoğun bir çaba harcandığını kaydetti. Atakara, birçok göstergenin kaliteli bir eğitimin UKÜ’de mevcut olduğunu gösterdiğini vurgulayarak, kaliteli ve sürdürülebilen bir yapıda eğitim verildiğinin bağımsız kuruluşlar tarafından onaylanmasının da son derece önem arzettiğini belirtti.