Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi Roya Alagheband’ın, İsmet V. Güney Sergi Salonu’nda “Eko-Sanat” adlı fotoğraf sergisi açıldı.

Uzun zamandır böyle bir serginin planlarını yaptığını söyleyen Roya Alagheband, farklı tür malzemelerin doğal dokuları üzerinde çalışırken, elde ettiklerini sanat çalışması niteliğinde bir araya getirdiğini belirtti. Alagheband, “Bugüne kadar değiştirilemeyen düşüncelere meydan okumak ve doğayı iyi tanımayanlara yardımcı olmak amacıyla böyle bir çalışmayı amaçladım.” dedi.

Bu sergi ile birlikte ortaya koyduğu bütün çalışmaların eko-sanat akımı çerçevesinde olduğunu kaydeden Roya Alagheband, “Doğa bizim yaşam kaynağımız, eko-sanat hareketi bunu göstermenin en iyi yolu.” diye konuştu.

Roya Alagheband “eko-sanat” akımının yeni bir akım olduğunu belirterek, “Bu akım ile birlikte biz sanatçılar, hayatımızdaki doğal güzelliklerin baştan aşağıya nasıl değiştiğini göstermeye çalışıyoruz.” dedi. Alagheband, insanların bu yeni hareketin yaşam kaynağı olan “toprak” ile yeniden bağ kurmalarını sağlayacağını da vurguladı.