Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü tarafından “İklim Değişikliği” konulu konferans düzenlendi.

Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansta konuşan Çevre Mühendisi ve Çevre Sağlığı Danışmanı Funda Zaim iklim değişikliği konusunda bilgiler aktardı.

İklimin, insan hayatını etkileyen en büyük etkenlerden biri olduğunu söyleyen Funda Zaim kültür yapısının oluşmasından, günlük insan yaşantısına kadar etkisi olan bir alan olduğunu belirtti. Zaim, “İklimde meydana gelen en ufak değişiklik insanların sosyal ve iş hayatını, aynı zamanda günlük hayatta gerçekleştirilen diğer aktiveleri etkiler.” dedi.

İklim değişikliğinin etkisi Kıbrıs’ta daha net görülüyor

Konuşmasında Kıbrıs iklimi hakkında da bilgiler veren Zaim, “İklime bağlı olarak Kıbrıs’ta yaşam genelde dışardadır. Sıcak iklimin hakim olduğu Ada’da insanlar evlerin içinde oturmayı çok sevmezler.” diye konuştu. Kıbrıs kültürünün iklime göre şekillendiğini belirten Funda Zaim, iklim değişikliğinin  kültüre, ekonomik ve sosyal hayata olan etkilerini en net şekilde Kıbrıs’ta görmenin mümkün olduğunu vurguladı.

İklim değişikliği alanında 2010 yılı önemli bir tarih

Konuşmasında, 2010 yılının dünyada meydana gelen iklim değişikliğinin dönüm noktası olduğunu söyleyen Zaim, “2010 yılında bugüne kadar görülmemiş en sıcak hava ve buna bağlı olarak da birçok değişiklik meydana geldi.” dedi. Funda Zaim, bu değişikliklerin solar enerji sistemlerinde meydana gelen gelişmeler ve zararlı ultraviyole ışınlarından korunmak için yeni yöntemlerin geliştirilmesi açısından yararlı olduğunu da belirtti.

İklim değişikliği yanında su kaynakları hakkında da bilgi veren Zaim, “İklim ile su kaynaklarını birbirinden ayıramayız. İklimde veya suda meydana gelen değişikliklerin hepsi birbirini etkilemektedir.” diye konuştu. Funda Zaim, gün geçtikçe artan nüfus ile birlikte su kaynakları kullanımının  da arttığını, buna bağlı olarak iklimde de değişiklikler meydana geldiğini belirtti.

Konuşmasının sonunda bütün insanların, birer birey olarak iklim değişikliklerine karşı tedbir alması, duyarlı olması ve uyarıcı rolünde diğer bireyleri uyarması gerektiğini vurguladı.

Konferansın sonunda Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Rana Kıdak tarafından, Çevre Mühendisi ve Çevre Sağlığı Danışmanı Funda Zaim’e teşekkür belgesi takdim edildi.