Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin 16. Bahar Şenlikleri Kuzey Kıbrıs Turkcell’in ana sponsorluğunda stand alanında gerçekleştirilen açılış töreni ile başladı. Açılışa Rektör Vekili Prof. Dr. Hikmet Seçim, Genel Sekreter Doç. Dr. Ahmet Adalıer, Rektörlük Koordinatörü Doç. Dr. Serkan Abbasoğlu ile çok sayıda UKÜ çalışanı ve öğrenciler katıldı.

Şenliğin açılışında kısa bir konuşma yapan Doç. Dr. Serkan Abbasoğlu, yoğun bir akademik süreçten geçildiğini belirterek yılın en geniş kapsamlı etkinliklerinden olan Bahar Şenlikleri’nin herkes için bol eğlenceli ve neşeli geçmesini diledi.

Açılış, şenliğe özel hazırlanan pastanın kesimi ve ardından DJ Bouge’nin performansıyla devam etti.

KKTC’de ilk kez sahne alan Luxus büyük beğeni topladı

Bu yıl onaltıncısı gerçekleştirilen Bahar Şenlikleri’nin ilk gününde “oriental blues” olarak tanımlanan Luxus grubu UKÜ Amfi Tiyatro’da sahne aldı. KKTC’de ilk kez konser veren Luxus, kendi albümlerinden “Romantizma”, “Havvam”, “Acayip Şeyler” gibi parçaları  seslendirdi. Konserde farklı sanatçılardan Türkçe ve yabancı şarkılara da yer veren Luxus’a ilgi yoğundu. “Neden Saçların Beyazlamış Arkadaş” şarkısıyla birlikte konseri bitiren Luxus, Kuzey Kıbrıs’taki konserlerine devam etmek ve daha sık burada bulunmak istediklerini belirtti.

Luxus konserinin ardından sahne alan  DJ Mr. Joker de performansıyla UKÜ’lü öğrencileri gece geç saatlere kadar coşturdu.

Luxus konseri öncesinde ayrıca UKÜ öğrencilerinden oluşan müzik grubu “Kimlik” de stand alanında verdiği konserde yabancı ve Türkçe şarkılarla öğrencilere keyifli anlar yaşattı.

Yarışmalara öğrencilerden yoğun ilgi

Gölet alanında düzenlenen çeşitli yarışmalara öğrencilerin ilgisi yoğundu. Tavla turnuvasında hem akademik personel hem de öğrenciler yarıştı.

Bu yıl ilk kez düzenlenen “Öğrenci Kulüpleri Turnuvası” ise şenliğe farklı bir hava kattı. Türkiye’de ve dünyada büyük ilgi gören “Survivor” yarışmasının bir benzeri olarak gerçekleştirilen “Öğrenci Kulüpleri Turnuvası”nın ilk etabında Kulüp üyeleri “gladyatör”, “pinpon gol”, “labirent”, “pinpon basket” ve “bungee run”da kıyasıya mücadele etti.

Oyunlarda öğrenciler keyifli ve bir o kadar da yorucu dakikalar geçirdi. Dört gün sürecek turnuvanın finalinde öğrenciler büyük ödül için yarışacak.

Diğer yandan UKÜ stand alanında Fotoğrafçılık Kulübü’nün yıl boyunca çektiği fotoğraflar da sergilendi.

KKTC Meclis takımı ile UKÜ’nün halı saha maçı berabere bitti

CIU Arena’da KKTC Milletvekilleri ile UKÜ Öğretim Görevlileri arasında düzenlenen halı saha futbol müsabakası 8-8’lik eşitlik ile tamamlandı. Zevkli ve çekişmeli geçen karşılaşmada UKÜ öğretim elemanları son dakikada yediği golle beraberliğe razı oldu.

Futbol müsabakasıyla eş zamanlı olarak CIU Arena’da kura çekimiyle satranç turnuvası eşleşmeleri de yapıldı. Üç  gün sürecek turnuvanın sonunda oyunculara madalya ve sponsorlar tarafından çeşitli hediyeler verilecek.